W listopadzie znowu zwiedzimy Wawel za darmo. Dla zwiedzających zostaną udostępnione bezpłatnie wystawy: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony, PRAEMIANDO INCITAT. Order Świętego Stanisława, Dama z gronostajem.
Aby móc wziąć udział w wydarzeniu, w kasie należy pobrać bezpłatny bilet, który upoważnia jedną osobę do wstępu na wybrany pakiet wystaw. Będzie to wybrana wystawa główna - Reprezentacyjne Komnaty Królewskie lub Skarbiec Koronny oraz wybrana wystawa dodatkowa - Wawel Zaginiony, PRAEMIANDO INCITAT. Order Świętego Stanisława, Dama z gronostajem. Ekspozycje zwiedza się indywidualnie, a jedna osoba może pobrać maksymalnie 5 biletów.
Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny, Zbrojownia…
Podczas listopadowego zwiedzania będzie można zobaczyć oczywiście Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Swoim wystrojem nawiązują do wyglądu wnętrz rezydencji królewskiej z XVI wieku i początku XVII wieku. Obejmuje dwie wielkie sale – Poselską i Senatorską. Można zobaczyć tu kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, portrety królów oraz obrazy mistrzów włoskich i holenderskich od XV do XVII wieku. Tym razem specjalną atrakcją jest pokaz czasowy „Arras herbowy Zygmunta Augusta ze zbiorów wileńskich” znajdujący się w Sali Pod przeglądem wojsk.
Skarbiec Koronny i Zbrojownia to wystawa zajmująca gotyckie i renesansowe pomieszczenia północno-wschodniego narożnika zamku, gdzie od XIV wieku przechowywano polskie insygnia koronacyjne i klejnoty Rzeczypospolitej. Eksponowane są tu przedmioty ocalone z pierwotnego skarbca, w tym miecz koronacyjny – Szczerbiec, pamiątki po polskich monarchach, dzieła złotnictwa polskiego zachodnio-europejskiego oraz różne rodzaje broni i uzbrojenia od średniowiecza po w. XVIII (m. in. paradne rzędy końskie).
Dodatkowo można zobaczyć…
„Wawel Zaginiony”, czyli rezerwat archeologiczno-architektoniczny obejmuje rotundę ŚŚ. Feliksa i Adaukta (NPMarii) z wieków X/XI, pozostałości stajni i wozowni z wieków XVI/XVII, relikty renesansowych kuchni królewskich oraz przedmioty znalezione na wzgórzu podczas prac wykopaliskowych. Na zwiedzających czeka wirtualna rekonstrukcja budowli z okresu wczesnoromańskiego i romańskiego. Bogaty zbiór renesansowych detali architektonicznych jest eksponowany w Lapidarium.
Kolejną propozycją jest wystawa „PRAEMIANDO INCITAT. Order Świętego Stanisława 1765–1831. W 250. rocznicę powołania Orderu”. Pokazuje ona historię orderu Świętego Stanisława – jednego z najstarszych i najwyższych polskich odznaczeń cywilnych. Zaprezentowane zostaną niemal wszystkie zachowane krzyże, haftowane i srebrne gwiazdy orderowe. Można zobaczyć również dwa niezwykle ważne obiekty: złoty miecz ceremonialny, służący jako insygnium Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego, jak i Orderu Świętego Stanisława, który na co dzień spoczywa w kaplicy Zamku Warszawskiego oraz dyplom monarchy zatwierdzający najstarszą ustawę orderową, wypożyczony z Biblioteki Książąt Czartoryskich.
Nie można oczywiście zapomnieć o najsłynniejszym dziele Leonarda da Vinci, czyli „Damie z gronostajem”. To najcenniejszy w polskich zbiorach obraz i jeden z cenniejszych obrazów na świecie. To portret Cecylii Gallerani, kochanki księcia Mediolanu Ludovica Sforzy, wykonany około roku 1490.
Garść informacji
Wystawy będą czynne od wtorku do soboty w godzinach od 9.30 do 16.00. W niedzielę od godziny 10.00 do 16.00 ((zwiedzanie wyłącznie dla turystów indywidualnych, bez możliwości rezerwacji; Skarbiec Koronny i Zbrojownia – nieczynne). Ostatnie wejście na wystawy o godzinie 15.00. Uwaga: wszystkie wystawy będą nieczynne w poniedziałki oraz 1 i 11 listopada.
Ze względów konserwatorskich obowiązują dzienne limity wejść, po ich wyczerpaniu nie ma możliwości uzyskania wejściówki ani zakupienia biletu. Usługi przewodnickie oraz audioprzewodniki są płatne.