ZTP zmienił zdanie? Poprawka o abonamencie w SPP gotowa

fot. Krzysztof Kalinowski

W środę pisaliśmy o problemie osób, które podpisały długoterminowy wynajem na samochód, a lokalne prawo nie przewiduje dla nich zniżek na abonament. W czwartek radny Grzegorz Stawowy poinformował, że sprawa wydaje się rozwiązana.

Osoby, przedsiębiorcy którzy nie kupują, tylko wynajmują samochód np. na dwa czy pięć lat, nie mogą skorzystać z abonamentu mieszkańca. Płacą pełną kwotę za możliwość postoju w swojej podstrefie.

Do radnych miejskich zgłaszało się coraz więcej osób w tej sprawie. Radni PiS wystosowali interpelacje. Tym tematem zajęli się również Grzegorz Stawowy i Artur Buszek, obaj z Koalicji Obywatelskiej.

Jeszcze wczoraj (umownie) odpowiedź Zarządu Transportu Publicznego była negatywna. Dziś sytuacja się zmieniła. Radny Stawowy poinformował, że udało się dość do porozumienia z kierownictwem ZTP przy udziale wiceprezydenta i gotowa jest poprawka, wprowadzająca ulgę dla wynajmujących auta.

– Myślę, że to naturalny ruch idący za zmianami na rynku. A jak wiemy zmiany zostały wymuszone ograniczeniem odliczeń podatkowych. Zresztą jak rozmawialiśmy z ZTP to oni potwierdzali, że w punktach obsługi coraz częściej pojawia się taki temat – komentuje Grzegorz Stawowy.

Nieoficjalnie, urzędnicy bali się, że z taniego abonamentu będzie korzystało coraz więcej osób, jednak najpewniej będzie tak, że osoby, które do tej pory korzystały z leasingu, wybiorą korzystniejszą z ich punktu widzenia ofertę wynajmu długoterminowego.

– Wszystko zmierza ku temu, że radni otrzymają od nas pozytywną opinię co do tej poprawki, więc będą mogli zgłosić ją na sesji. Zobaczymy, jak odniosą się do tego inni radni – mówi Sebastian Kowal z ZTP.