ZUS: we wrześniu i październiku o 12 procent więcej zasiłków pogrzebowych

fot. Krzysztof Kalinowski

We wrześniu i październiku tego roku małopolskie oddziały ZUS wypłaciły 5228 zasiłków pogrzebowych. W analogicznych miesiącach zeszłego roku takich wypłat było 4654.

W całym kraju we wrześniu i październiku 2019 r. ZUS wypłacił 56 344 zasiłki pogrzebowe, a w tym samym okresie 2020 r. było ich 62 350. Oznacza to wzrost o niecałe 11 procent względem poprzedniego roku. Wzrost w Małopolsce był większy i wyniósł ponad 12 procent.

Mniej formalności

Aby usprawnić i zminimalizować formalności, ZUS wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji podjął decyzję, że jeśli do wniosku o zasiłek pogrzebowy nie został dołączony akt zgonu, to urząd sam pobierze dokument elektronicznie. Tym samym klient nie będzie musiał dostarczać jego papierowej wersji.

Zdarza się, że do wypłaty zasiłku pogrzebowego potrzebne są dokumenty, na podstawie których ubezpieczony potwierdza pokrewieństwo ze zmarłym (np. gdy o zasiłek występuje siostra osoby, która zmarła). – Jeśli ZUS może ustalić pokrewieństwo we własnym zakresie, to nie będzie angażował w to osoby, która złożyła wniosek. W przypadku, gdy dostępne dane nie pozwalają potwierdzić pokrewieństwa ze zmarłym, zdarza się, że kierowana jest prośba o dostarczenie dokumentów – informuje Anna Szaniawska, rzeczniczka małopolskiego ZUS.

Wysokość zasiłku pogrzebowego to 4 tys. zł, niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu.