Zwiedzanie muzeów w okresie noworocznym. Te wystawy warto zobaczyć

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Monumentalne dzieła Małgorzaty Mirgi-Tas w Międzynarodowym Centrum Kultury, licząca ponad 150 oryginalnych odbitek nowa wystawa w Muzeum Fotografii, „Witryna z zabawkami” w świątecznej odsłonie czy szopki w Pałacu Krzysztofory to tylko kilka z ekspozycji, które warto odwiedzić w najbliższych dniach.

Ostatni miesiąc obfitował w różnorodne wydarzenia kulturalne – koncerty, premiery teatralne, kiermasze czy edukacyjne spacery. Nie zabrakło także nowych wystaw, a krakowskie muzea zadbały o to, by przyciągnąć zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Świąteczna „Witryna z zabawkami”

Muzeum Zabawek zaprasza do obejrzenia dwóch świątecznych ekspozycji w ramach projektu „Witryna z zabawkami”. Na wystawie „Dworki i potworki”, prezentowanej w Muzeum Podgórza, zwiedzający mogą zobaczyć historyczne przedmioty związane z dzieciństwem w dworach. W gablotach znalazły się m.in. figurki żołnierzyków, barwne lale, akcesoria do nauki takie jak tabliczki, rysiki, zeszyt do kaligrafii, drewniany piórnik, a nawet ściąga.

Muzeum Podgórza czynne jest od środy do niedzieli w godz. 10:00-17:00. 31 grudnia oraz 1 i 6 stycznia wystawa będzie nieczynna.

Historyczne zabawki można obejrzeć również na ekspozycji w Kamienicy Szołayskich. W świątecznych gablotach pojawiły się przedmioty, które dawniej można było znaleźć pod choinką, np. misie, lale, pociągi, ozdoby czy gry planszowe. Wystawa dostępna jest od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.

31 grudnia Kamienica Szołayskich będzie czynna od 9:00 do 14:00, a 6 stycznia od 10:00 do 16:00. 1 stycznia wszystkie oddziały Muzeum Narodowego będą zamknięte.

Fotografia jako dziedzina sztuki

Ponad 150 oryginalnych odbitek, pochodzących z najważniejszych polskich muzeów i prywatnych kolekcji, znalazło się na wystawie w Muzeum Fotografii przy ul. Rakowickiej. Ekspozycja „Fotografika. Fotografia artystyczna w Polsce 1927-1978”, otwarta na początku grudnia, opowiada o okresie, gdy fotografia stawała się sztuką, a jej twórcy – artystkami i artystami.

Wystawa stanowi pierwsze muzealne ujęcie tego historycznego nurtu artystycznego i prezentuje prace takich twórców jak Jan Bułhak, Edward Hartwig, Jerzy Lewczyński, Fortunata Obrąpalska, Zofia Rydet czy Wojciech Zamecznik.

Ekspozycję można zobaczyć w dniach: wtorek (11:00-19:00), środa-piątek (10:00-18:00), sobota-niedziela (11:00-19:00). 31 grudnia MuFo Rakowicka jest czynne w godz. 11:00-16:00.

1 stycznia zamknięte będą wszystkie oddziały MuFo, natomiast w Święto Trzech Króli nieczynny będzie oddział przy ul. Józefitów.

Dzieła zakorzenione w romskim uniwersum

W grudniu w Międzynarodowym Centrum Kultury zagościły „Wędrujące obrazy” Małgorzaty Mirgi-Tas. To monumentalne obrazy, tkaniny i parawany, które przyciągają bogactwem barw, opowiadając jednocześnie niezwykłe historie.

Artystka podejmuje zagadnienia złożonej romskiej i polskiej tożsamości, a bohaterkami swoich prac bardzo często czyni kobiety.

– Małgorzata Mirga-Tas niejednokrotnie sięga do przeszłości, jak choćby wykorzystując pokazywane w oryginale grafiki Jacques’a Callota, pracuje z archiwami prywatnymi czy fotograficznymi. Odtwarzając w swoich pracach bliskie jej kobiety, przetwarza rzeczywistość. Ta opowieść jest jednak zawsze rodzajem pewnego autokomentarza, często krytycznego – mówi Natalia Żak, współkuratorka wystawy „Wędrujące obrazy”.

Od 2 stycznia Galeria MCK będzie otwarta od wtorku do niedzieli w godz. 11:00–19:00.

31 grudnia oraz 1 stycznia galeria będzie zamknięta. Z kolei 6 stycznia zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę w godz. 11:00-19:00.

Najpiękniejsze szopki krakowskie

Błyszczące, strzeliste i niepowtarzalne. Takie właśnie są szopki krakowskie, które można podziwiać na wystawie w Pałacu Krzysztofory. Na ekspozycji znalazło się ponad 140 unikalnych budowli. Dzieła szopkarzy charakteryzują się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię wkomponowana jest scena Bożego Narodzenia, czyli Święta Rodzina.

Szopki, choć zakorzenione w tradycji, często odwołują się do aktualnych wydarzeń. W tym roku nie brakuje odniesień do konfliktu zbrojnego toczącego się za naszą wschodnią granicą. Wystawa szopek dostępna jest od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-18:00.

1 stycznia Pałac Krzysztofory będzie zamknięty. Z kolei w Święto Trzech Króli zwiedzający będą mogli zobaczyć szopki w godz. 10:00-18:00. 6 stycznia odbędzie się także spacer „Wokół Szopki”, który poprowadzi dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.


News will be here