Zwrot w sprawie nocnej prohibicji na Starym Mieście

fot. Krzysztof Kalinowski

We wrześniu 2018 roku krakowscy radni na wniosek Dzielnicy I wprowadzili ograniczenia w nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach na terenie Starego Miasta. Według prawa piwo, wino czy mocniejsze trunki można było kupić między godzinami 6 a 22. Z takimi zasadami nie zgodzili się właściciele dwóch sieci sklepów z alkoholem.

Pełnomocnik przedsiębiorcy argumentował m.in., że wprowadzenie w życie uchwały spowoduje straty dla przedsiębiorcy, likwidację miejsc pracy, zarzucał również miastu, że nie przeprowadziło konsultacji z mieszkańcami w tej sprawie.

W odpowiedzi na skargę miasto przekonywała, że „ograniczanie dostępności alkoholu to jedno z narzędzi ograniczania zakresu problemów alkoholowych”. Władze miasta stwierdziły również, że uchwała nie pozbawia skarżących „możliwości sprzedaży alkoholu w czasie, kiedy inni przedsiębiorcy mają do tego nadal nieograniczone godzinami prawo, ponieważ ich punkty działają na terenie innej dzielnicy bądź też sprzedaż alkoholu odbywa się celem spożycia ich w miejscu sprzedaży”.

Wyrok

W styczniu 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny zgodził się z intencją uchwały i tym, że realizuje programy zapobiegania alkoholizmowi, ale została wprowadzona bez odpowiedniego uzasadnienia i unieważnił jej zapisy. Według orzekających w uchwale zabrakło analizy dotyczącej tego, czy ograniczenie sprzedaży alkoholu faktycznie wpłynie pozytywnie na np. poziom bezpieczeństwa mieszkańców Starego Miasta.

– Z dokumentów przedstawionych przez skarżących przy powyższym (…) nie wynika, aby sprzedaż alkoholu w Dzielnicy I Stare Miasto w godzinach nocnych w jakikolwiek sposób wpływała na zwiększenie liczby incydentów z udziałem osób nietrzeźwych – zauważył WSA.

– Na przykład z zestawienia interwencji policyjnych zleconych i własnych w związku ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych w latach 2015, 2016 i 2017 (do 30.11.2017 r.) wynika, że zdecydowanie więcej tego rodzaju interwencji miało miejsce w dzielnicy II (łącznie 3178 interwencji) – wyliczyli sędziowie.

Dodatkowo w ocenie sądu zakaz wprowadzony tylko w jednej dzielnicy narusza zasadę równości. – Wprowadzenie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu wyłącznie w jednej dzielnicy Krakowa bez wskazania racjonalnych ku temu powodów narusza konstytucyjną zasadę równości, różnicując sytuację podmiotów prowadzących tożsamą przedmiotowo działalność gospodarczą bez uzasadnionej przyczyny – uznał sąd. Po tym wyroku uchwała przestała zobowiązywać.

Musztarda po obiedzie

24 sierpnia Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznał skargę kasacyjną, jaką wniosło miasto na wyrok pierwszej instancji. NSA uchylił zaskarżony wyrok i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Na razie nie jest znane uzasadnienie wyroku i co będzie musiał wziąć pod uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny przy ponownym pochyleniu się nad skargą przedsiębiorców oraz czy to będzie miało wpływ na finał postępowania.

Wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider uważa, że korzystniej będzie się skupić na programie, który ma się rozpocząć od badania opinii publicznej w sprawie dostępności alkoholu w nocy.

– Nie wiemy, jakie jest uzasadnienie wyroku. Minie pewnie kilka miesięcy zanim nowy skład zajmie się ponownym rozpatrzeniem skargi, następnie znów któraś ze stron będzie się mogła odwołać do NSA… Myślę, że nasz pomysł jest lepszy. Powinniśmy wystartować z badaniem w okolicach połowy października – mówi Bogusław Kośmider.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
News will be here