Cracovia Sacra. Moc krakowskich świątyń

Ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prawie 20 świątyń będzie można odwiedzić w ramach nadchodzącej Nocy Cracovia Sacra. Koncerty o sakralnej tematyce, spektakle i wystawy to tylko niektóre punkty programu. Kościoły odsłonią również swoje tajemnice, dzięki czemu będzie można zwiedzić na co dzień niedostępne w nich miejsca. Wydarzenie odbędzie się 14 i 15 sierpnia.

To może być naprawdę trudny wybór. Tym razem Cracovia Sacra odbywa się pod hasłem „Dziedzictwo sakralne Krakowa”. A to – jak wiadomo – jest naprawdę bogate. Na liście miejsc, które otworzą swoje podwoje dla odwiedzających znalazły się m.in. Bazylika Bożego Ciała, Bazylika Paulinów na Skałce, Opactwo oo. Benedyktynów w Tyńcu czy Opactwo św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale na niektóre z nich obowiązują nieodpłatne wejściówki dostępne w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11.

Grobowe krypty, dawne ody do Matki Bożej i krakowskie kapliczki

Co zatem w programie? Od 18.30 w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu można wysłuchać wykładu „Odkrycia w kryptach grobowych”, a następnie zwiedzić groby królewskie. Bazylika Bożego Ciała zaprasza na zwiedzanie klasztornego skarbca, biblioteki i muzeum św. Stanisława Kazimierczyka. Zwiedzać będzie można również kościół na Skałce – o 20.00 szykuje się natomiast spora dawka muzycznych emocji. To wtedy rozpocznie się koncert „Żywot św. Stanisława według Wincentego z Kielczy”.

Wydarzeń nie mogło zabraknąć również w Bazylice Mariackiej. O 20.30 rozpocznie się koncert „Dawne ody do Matki Bożej”. W jego trakcie zabrzmią śpiewy związane z tajemnicą Wniebowzięcia, czyli antyfony, hymny, psalmy zaczerpnięte z różnych tradycji śpiewaczych (m.in. greckich, korsykańskich czy gregoriańskich).

Warto zajrzeć również do Kościoła św. Kazimierza Królewicza przy ul. Reformackiej 4. O 20.15 rozpocznie się tam spektakl kameralno-oratoryjny w wykonaniu artystów teatru Loch Camelot, studentów Akademii Sztuk Teatralnych oraz Akademii Muzycznej „Błądzącym jako drogowskaz… Krakowskie kapliczki”.

Graduał karmelitański i zwiedzanie

Sporo będzie się działo również w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Piaskach. Ojcowie Karmelici zapraszają na zwiedzanie wystawy w klasztornym muzeum i krużgankach, zajęcia liturgiczne, podczas których będzie można dowiedzieć się czegoś na temat szat, paramentów liturgicznych czy służby przy ołtarzu.

Oprócz tego odbędą się warsztaty graficzne z pokazem druku wypukłego, gry rodzinne, pokazy i warsztaty „Kaligrafia u Karmelitów”. Na gości czeka również „Graduał karmelitański” – rękopis o. Stanisława z 1644 roku.

Z wizytą w Tyńcu

Benedyktyni zapraszają wszystkich chętnych do Tyńca. A tam czeka pokaz książek z Pracowni Projektowania Książki ASP w Krakowie „Książka nie umiera nigdy”. Tym razem głównym tematem są dzieła Szekspira. Oprócz tego odbędzie się inauguracja szlaku bibliotek klasztornych w ramach programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Co więcej, w programie Cracovia Sacra znalazł się również wykład „Internet i technologia cyfrowa w badaniach nad średniowieczną książką rękopiśmienną” prof. Jacka Soszyńskiego. W wyznaczonych godzinach odbędzie się zwiedzanie romańskiej krypty oraz prezentacja pracy skryby „W średniowiecznym skryptorium”.

Skarby w Staniątkach

Benedyktynki ze Staniątek również zapraszają w swoje progi. Będzie można zobaczyć starodruki XV wieku, koronki klasztorne, naczynia liturgiczne, monstrancje, relikwiarze czy szaty liturgiczne podczas wystawy „Skarby Benedyktynek Staniąteckich”. Nie zabraknie koncertu muzyki dawnej „I will give my love an apple”, kóry odbędzie się 14 sierpnia o godzinie 19.00.

Oprócz kościołów, wydarzenia w ramach Cracovia Sacra organizują również Centrum Jana Pawła II, Dom Błogosławionej Zofii Czeskiej, Muzeum i Archiwum bł. Marii Angeli Truszkowskiej czy Klub pod Jaszczurami, gdzie odbędą się spektakle „Faustyna, głosy nieba” oraz „Joanna, głosy ziemi”.

Cudowna Moc Bukietów

15 sierpnia na Małym Rynku odbędzie się kolejna odsłona Cudownej Mocy Bukietów. Każdy będzie mógł wziąć udział w konkursie na przygotowanie najpiękniejszego bukietu zielnego w ramach Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. O poranku, 15 sierpnia, rozdawane będą symboliczne zielne bukieciki przed bazylikami św. Trójcy i Mariacką. W godzinach 12.30–14.30 zaplanowano konkurs, prezentację bukietów i koncert.

Wszystkie informacje dostępne na stronie https://krakowskienoce.pl/noc_cracovia_sacra2018/221391,0,1,program.html

comments powered by Disqus