Czego Kraków może nauczyć się od Wiednia?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Krakowie trwają Dni Wiednia. We wtorek rozpoczęła się konferencja „Miasta Innowacyjne”, podczas której zostaną poruszone tematy takie jak poprawa jakości powietrza, zarządzanie energią czy transport publiczny. Podpisano również umowę o kontynuacji współpracy pomiędzy miastami.

Umowa podpisana przez przedstawicieli władz Krakowa i Wiednia jest przedłużana co cztery lata. Współpraca między miastami dotyczy m.in. transportu miejskiego, architektury i ukształtowania przestrzeni miejskiej, ochrony środowiska i zdrowia czy sportu. Kolejnym tematem, uwzględnionym w umowie, zostało budownictwo komunalne.

– Dzięki współpracy możemy przeforsować interesy nasze i naszych mieszkańców – nie tylko jeśli chodzi o Unię Europejską, ale naszych państw – podkreśla burmistrz Wiednia Michael Haupl. – Obecnie pracujemy nad projektem związanym z cyfryzacją i kontaktami pomiędzy obywatelami a administracją.

Jak twierdzi prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, współpraca z Wiedniem przynosi rezultaty.

– To na wiedeńskich rozwiązaniach oparliśmy wdrożone w naszym mieście zasady gospodarowania odpadami, włącznie ze spalarnią odpadów – tłumaczy prezydent miasta. – Na Wiedniu wzorujemy się również, jeżeli chodzi o rozbudowę systemu transportowego.

Władze Krakowa są też zainteresowane kwestią poprawy jakości powietrza. Jednak nie tylko nasze miasto może czerpać z doświadczeń stolicy Austrii. W planach władz Wiednia jest budowa hali widowiskowo-sportowej, a w tej kwestii przedstawiciele Krakowa mogą służyć pomocą.

Konferencja „Miasta Innowacyjne” potrwa od 4 do 5 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kultury. W programie znalazły się m.in. panele eksperckie, wykłady i warsztaty poświęcone zarządzaniu energią, organizacji imprez masowych i poprawie jakości powietrza.

Pierwszy dokument o współpracy miast został podpisany w 2000 roku.