Dwie noce pod znakiem teatru i tańca

Archowum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Teatr i taniec opanują miasto. Już w najbliższy weekend kolejna odsłona Krakowskich Nocy – tym razem na mieszkańców i turystów czeka 70 spektakli, w tym siedem plenerowych. Oprócz tego w programie pokazy sztuki tanecznej czy warsztaty tańca.

Tym razem czekają nas aż dwie bezsenne noce. W najbliższy weekend odbędzie się kolejna Noc Teatrów oraz pierwsza edycja Nocy Tańca. Co tym razem w programie?

Czas na teatr

Wśród 70 spektakli granych z soboty na niedzielę (16/17 czerwca) będzie można zobaczyć m.in. „Wiedźmy” w Teatrze Stu, „Dziewczynę z plakatu” w Teatrze Variete, „Masarę” w Starym Teatrze czy „Salto w tył” w Teatrze Ludowym.

Nie zabraknie wydarzeń plenerowych – Teatr Kto jak zawsze zadbał o to, aby teatr wyszedł z budynków na ulice miasta. O 21.00 na Rynku Głównym rozpocznie się przedstawienie „Biało-czerwona”, a o 23.00 spektakl w formie malowania ogniem w wykonaniu Teatru Vivre Fuegos. To jednak nie jedyne miejsce, w którym zobaczymy pokazy.

– Sugerując się potrzebami mieszkańców i chęcią odkrywania nowych miejsc, przedstawienia odbędą się w alei Róż – Grupa Wokół Centrum zaprezentuje spektakl „Płaczki”, a Teatr Vis a Vis „Tango del Amor, czyli noc w Buenos Aires”. Na placu Niepodległości przy KS Korona ze swoimi spektaklami wystąpią Teatr Nikoli, Teatr Hothaus oraz Scena Kalejdoskop – wylicza Jerzy Zoń, dyrektor Teatru Kto.

Wierni Wyspiańskiemu

W sobotę warto zajrzeć również do Teatru im. Juliusza Słowackiego. – W Noc Teatrów jak zawsze jesteśmy wierni Wyspiańskiemu. Jedną z propozycji jest „Rabacja” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Sztuka dotyczy tragicznej karty w dziejach naszego narodu. Zobaczyć ją będzie można dwukrotnie – o godzinie 18.00 i 22.00 na Scenie Miniatura – informuje Krzysztof Głuchowski, dyrektor teatru.

W programie również recital muzyczny w ogródku teatralnym przy Plantach czy Nocny Krakowski Salon Poezji poświęcony twórczości Wiesława Dymnego. Rozpoczęcie o godzinie 22.00.

W wydarzeniu biorą również udział teatry nieinstytucjonalne – m.in. Teatr Barakah, Teatr Nowy Proxima czy Teatr Praska 52.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale na większość spektakli obowiązują nieodpłatne wejściówki. Można je odebrać w sidzibach poszczególnych teatrów oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11. Repertuar i pozostałe informacje dostępne na stronie www.krakowskienoce.pl.

Moc tańca

A teraz czas na taniec. Po raz pierwszy – w nocy z niedzieli na poniedziałek (17/18 czerwca) odbędzie się Noc Tańca. W programie znalazły się pokazy i spektakle taneczne, warsztaty tańca i liczne eksperymenty z nimi związane. Scenami dla rozgrywających się wydarzeń będą m.in. Mały Rynek, rynek Podgórski, Nowohuckie Centrum Kultury, Dworek Białoprądnicki czy statek Nimfa.

Jeśli chodzi o taniec w przestrzeni, nie mogło zabraknąć oczywiście baletu Cracovia Danza.

– Wciąż będziemy ożywiać najpiękniejsze miejsca Krakowa. Zaczniemy już w Noc Teatrów w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie spektaklem „Harnasie”. Jeden z najpiękniejszych polskich baletów w połączeniu z muzyką Karola Szymanowskiego na pewno pięknie wybrzmi z modernistyczną dekoracją – mówi Romana Agnel, założycielka Baletu Cracovia Danza.

W niedzielę na Małym Rynku na widzów czekają m.in. opowieść o tańcu w średniowieczu, pokaz „A l’Espagnol” w wykonaniu Cracovia Danza, spektakl „Cracow music/dance project” w wykonaniu L’art. de la Danse Krakowskiej Akademii Tańca czy potańcówka, która rozpocznie się o godzinie 20.00.

Sporo wydarzeń również na scenie plenerowej przed Nowohuckim Centrum Kultury. Spektakle baletowe, widowisko w stylu tańca nowoczesnego, taniec towarzyski, taniec brzucha czy potańcówka w formie bitwy na hity.

Na rynku Podgórskim natomiast wystąpi Kapela Fedaków, odbędzie się pokaz spektaklu „Sabat czarownic” czy prezentacja tańca indyjskiego.

comments powered by Disqus