Dwie noce pod znakiem teatru i tańca

Archowum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Teatr i taniec opanują miasto. Już w najbliższy weekend kolejna odsłona Krakowskich Nocy – tym razem na mieszkańców i turystów czeka 70 spektakli, w tym siedem plenerowych. Oprócz tego w programie pokazy sztuki tanecznej czy warsztaty tańca.

Tym razem czekają nas aż dwie bezsenne noce. W najbliższy weekend odbędzie się kolejna Noc Teatrów oraz pierwsza edycja Nocy Tańca. Co tym razem w programie?

Czas na teatr

Wśród 70 spektakli granych z soboty na niedzielę (16/17 czerwca) będzie można zobaczyć m.in. „Wiedźmy” w Teatrze Stu, „Dziewczynę z plakatu” w Teatrze Variete, „Masarę” w Starym Teatrze czy „Salto w tył” w Teatrze Ludowym.

Nie zabraknie wydarzeń plenerowych – Teatr Kto jak zawsze zadbał o to, aby teatr wyszedł z budynków na ulice miasta. O 21.00 na Rynku Głównym rozpocznie się przedstawienie „Biało-czerwona”, a o 23.00 spektakl w formie malowania ogniem w wykonaniu Teatru Vivre Fuegos. To jednak nie jedyne miejsce, w którym zobaczymy pokazy.

– Sugerując się potrzebami mieszkańców i chęcią odkrywania nowych miejsc, przedstawienia odbędą się w alei Róż – Grupa Wokół Centrum zaprezentuje spektakl „Płaczki”, a Teatr Vis a Vis „Tango del Amor, czyli noc w Buenos Aires”. Na placu Niepodległości przy KS Korona ze swoimi spektaklami wystąpią Teatr Nikoli, Teatr Hothaus oraz Scena Kalejdoskop – wylicza Jerzy Zoń, dyrektor Teatru Kto.

Wierni Wyspiańskiemu

W sobotę warto zajrzeć również do Teatru im. Juliusza Słowackiego. – W Noc Teatrów jak zawsze jesteśmy wierni Wyspiańskiemu. Jedną z propozycji jest „Rabacja” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Sztuka dotyczy tragicznej karty w dziejach naszego narodu. Zobaczyć ją będzie można dwukrotnie – o godzinie 18.00 i 22.00 na Scenie Miniatura – informuje Krzysztof Głuchowski, dyrektor teatru.

W programie również recital muzyczny w ogródku teatralnym przy Plantach czy Nocny Krakowski Salon Poezji poświęcony twórczości Wiesława Dymnego. Rozpoczęcie o godzinie 22.00.

W wydarzeniu biorą również udział teatry nieinstytucjonalne – m.in. Teatr Barakah, Teatr Nowy Proxima czy Teatr Praska 52.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale na większość spektakli obowiązują nieodpłatne wejściówki. Można je odebrać w sidzibach poszczególnych teatrów oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11. Repertuar i pozostałe informacje dostępne na stronie www.krakowskienoce.pl.

Moc tańca

A teraz czas na taniec. Po raz pierwszy – w nocy z niedzieli na poniedziałek (17/18 czerwca) odbędzie się Noc Tańca. W programie znalazły się pokazy i spektakle taneczne, warsztaty tańca i liczne eksperymenty z nimi związane. Scenami dla rozgrywających się wydarzeń będą m.in. Mały Rynek, rynek Podgórski, Nowohuckie Centrum Kultury, Dworek Białoprądnicki czy statek Nimfa.

Jeśli chodzi o taniec w przestrzeni, nie mogło zabraknąć oczywiście baletu Cracovia Danza.

– Wciąż będziemy ożywiać najpiękniejsze miejsca Krakowa. Zaczniemy już w Noc Teatrów w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie spektaklem „Harnasie”. Jeden z najpiękniejszych polskich baletów w połączeniu z muzyką Karola Szymanowskiego na pewno pięknie wybrzmi z modernistyczną dekoracją – mówi Romana Agnel, założycielka Baletu Cracovia Danza.

W niedzielę na Małym Rynku na widzów czekają m.in. opowieść o tańcu w średniowieczu, pokaz „A l’Espagnol” w wykonaniu Cracovia Danza, spektakl „Cracow music/dance project” w wykonaniu L’art. de la Danse Krakowskiej Akademii Tańca czy potańcówka, która rozpocznie się o godzinie 20.00.

Sporo wydarzeń również na scenie plenerowej przed Nowohuckim Centrum Kultury. Spektakle baletowe, widowisko w stylu tańca nowoczesnego, taniec towarzyski, taniec brzucha czy potańcówka w formie bitwy na hity.

Na rynku Podgórskim natomiast wystąpi Kapela Fedaków, odbędzie się pokaz spektaklu „Sabat czarownic” czy prezentacja tańca indyjskiego.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale