Komedianci i alchemicy pod Wawelem. W piątek rusza Jarmark Świętojański

Jarmark Świętojański fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl

Od piątku do niedzieli (15–17 czerwca) na Bulwarze Czerwieńskim będzie można spotkać alchemików, komediantów, dworzan, rycerzy, sokolników, rzemieślników i kucharzy. To już dziewiąta edycja Jarmarku Świętojańskiego – wydarzenia pełnego spektakli, pokazów, korowodów i aromatycznego jedzenia, które jest najlepszą lekcją renesansowej historii Polski i Europy. LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

15 czerwca poświęcony będzie schyłkowi panowania Zygmunta Augusta, kiedy to chory król otaczał się rzeszą magów i wróżów. Będzie można poznać tu Jana Piotra Twardowskiego. Wieczorem odbędzie się  widowisko zakończone wywołaniem ducha Barbary Radziwiłłówny przez mistrza Twardowskiego.

Sobota, 16 czerwca, poświęcona będzie Annie Jagiellonce. W południe orszak dworzan i gwardzistów wyruszy spod Wawelu do Rynku Głównego, aby przywitać wjeżdżającego od Bramy Floriańskiej Stefana Batorego i poprowadzić go na spotkanie z Anną Jagiellonką. Wieczorem na Bulwarze Czerwieńskim para królewska zaprasza na bal połączony z widowiskiem tanecznym.

W niedzielę, 17 czerwca, na zakończenie jarmarku zostanie powitany król Zygmunt III Waza. S – Dzień spędzimy na radosnych występach z okazji urodzin królewicza Władysława – mówi Wojciech Kwiatkowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Wstęp na Jarmark Świętojański jest bezpłatny.

Otwarty Kraków

Kraków w Złotym Wieku był miastem bogatym, barwnym i tętniącym historią. Mieszkali tu ludzie różnej wiary i narodowości, a król czuwał nad ich wspólnym życiem w zgodzie. W Krakowie odbywały się koronacje, śluby królów i możnowładców, a także wielkie jarmarki, które przyciągały kupców, rzemieślników i komediantów.

– Właśnie teatr, komedianci i komedia dell’arte to jeden z głównych tematów dziewiątego Jarmarku Świętojańskiego. Na Bulwarze Czerwieńskim będzie można podziwiać przedstawienia pełne humoru i nagłych zwrotów akcji. Komedia dell'arte charakteryzuje się bowiem dużą dozą improwizacji aktorskiej. Występujący muszą się tylko trzymać pewnych ram scenariusza, aby przedstawienie było spójne, a w związku z tym kolejne spektakle mogą się różnić, choć zasadnicza ich treść jest ta sama. Przewodnikami po tej trudnej sztuce będzie Trupa Komedianty działająca w Krakowie w ramach  Krajowej Sceny Komedii dell’arte w Teatrze Praska 52 – zapowiada Kwiatkowski.

Drugim bardzo istotnym wątkiem Jarmarku Świętojańskiego będą historie polskich alchemików. W XVI wieku w Krakowie gościło i mieszkało ich kilku. Na początku wieku przebywał ponoć w Krakowie słynny niemiecki czarnoksiężnik i cudotwórca, trochę naukowiec, trochę oszust, Johann Faust, słynny Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim, zwany powszechnie Paracelsusem, gościł na Akademii Krakowskiej w 1525 roku, a przez dwór Stefana Batorego przewinęli się Anglicy Dee z pomocnikiem Edwardem Kelley'em.

Największą sławą okryli się jednak Polacy – Jan Piotr Twardowski, który zasłynął wywołaniem rzekomego ducha Barbary Radziwiłłówny na oczach króla Zygmunta Augusta oraz Michał Sędziwój z Łukowicy, znany za granicą jako Sendivogius Polonus, który był największym i najsławniejszym polskim czarodziejem wszech czasów. Obu słynnych polskich Alchemików będzie można spotkać na Jarmarku Świętojańskim.

Jadło i napitki przyrządzone według starych receptur

Komedianci i alchemicy to oczywiście nie jedyne postacie, jakie przybędą na Jarmark Świętojański. Na Bulwar Czerwieński zjadą także rzemieślnicy i kupcy, monarchowie i dworzanie, rycerze i gwardziści, wędrowni muzykanci i tancerze. Odbędą się pokazy, przemarsze, gonitwy i widowiska. Będzie można skosztować jadła i napitków przygotowanych zgodnie z recepturami szesnastowiecznych gospodyń domowych i kucharzy dworskich. Nie zabraknie tradycyjnych, rozchwytywanych patentów, które będzie można zdobyć u Tutnara.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus