Kraków jako miasto przyjazne organizacji konferencji [Art. sponsorowany]

Według raportu „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2015” Kraków jest liderem jeśli chodzi o ilość zorganizowanych spotkań i wydarzeń biznesowych. Kraków ma szeroką bazę sal konferencyjnych i szkoleniowych, co przyciąga organizatorów.

Jak pokazują statystyki, 16% uczestników kongresów stanowili goście zza granicy, którzy uczestniczyli w spotkaniach naukowych, przede wszystkim ekonomicznych, politycznych oraz technicznych. Według raportu wśród najchętniej wybieranych miast do organizowania prestiżowych wydarzeń za Krakowem znalazły się kolejno: Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk i Katowice. Ogromną większość tego typu wydarzeń w Krakowie stanowią konferencje.

Gdzie odbywały się spotkania?

Kraków to miasto z ogromnym potencjałem na organizację takich wydarzeń. Nasze miasto może zaoferować bogatą bazę sal konferencyjnych i szkoleniowych. Zdecydowana większość spotkań odbywała się w hotelach, które dały lokalizację ponad 61% wszystkich wydarzeń. Na drugim miejscu znalazły się centra wystawienniczo-kongresowe z wynikiem blisko 19%, a obiekty lub sale wynajmowane na specjalne wydarzenia ponad 13%. Warto zwrócić uwagę na wzrost aktywności placówek wystawienniczo-kongresowych, które w porównaniu do wcześniejszego roku uzyskały wzrost popularności o 3%. Wyniki pokazują, iż uczestnicy wydarzeń zazwyczaj przebywają w miejscu kongresu dłużej niż wynosi czas jego trwania, co wpływa na ilość pieniędzy, które zostawiają w polskich miastach. – Przeciętny czas trwania spotkań, w trakcie których przeprowadzono badania, wyniósł niecałe trzy dni, a przeciętny czas pobytu uczestnika już ponad cztery dni.

Zastrzyk gotówki dla polskich miejscowości

Jak wynika z bazy danych Eurostat, wkład sprzedaży usług hotelarskich i gastronomicznych ma ogromny wpływ na przychody największych miast w Polsce i tworzenie nowych miejsc pracy. Warto zwrócić uwagę na to, że kwota sprzedaży usług gastronomicznych, noclegowych oraz kulturalno-rekreacyjnych wyniosła prawie trzy miliardy złotych i zasiliła gospodarki miejscowości, w których odbywały się wydarzenia. Wkład organizowanych imprez w tworzenie miejsc pracy również jest widoczny. Obecnie w branży hotelowej pracuje ponad 15 tysięcy osób, a w usługach blisko 12 tysięcy, co łącznie daje miejsca pracy dla ponad 27 tysięcy mieszkańców Polski.