Nauka, sztuka, zabawa. Krakowskie parki stawiają na aktywność

Park Krakowski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Park Krakowski będzie nosił imię Marka Grechuty. Remont, którego koszt to ponad 8 mln zł właśnie dobiegł końca, a w sobotę nastąpi oficjalne otwarcie. Jest to jedna z wielu przestrzeni zielonych, które jeszcze w tym roku doczekają się remontu lub powstaną w Krakowie. Zarząd Zieleni Miejskiej chce, aby parki stawiały nie tylko na odpoczynek, ale również na naukę, sztukę i rozrywkę.

Park dla każdej dzielnicy

Do końca roku Zarząd Zieleni Miejskiej ma stworzyć ponad osiemnaście parków kieszonkowych, czyli małych (około 5 tys. mkw), przyjaznych terenów zielonych, które mają służyć szeroko pojętej rekreacji. Projekt zakładający budowę parku dla każdej dzielnicy jest odpowiedzią na brak zieleni wewnątrz osiedli. Według założeń projektu, nie zabraknie w nich takich elementów małej architektury, jak stoły piknikowei, huśtawki, stoliki szachowe, trampoliny, biblioteczki oraz fontanny parowe.

Okazuje się, że niektóre z nich zostaną wzbogacone również o ścieżki edukacyjno-zabawowe dla najmłodszych oraz elementy nawiązujące do tematyki każdego parku. Dla przykładu park przy ul. Wincentego Witosa, zostanie utrzymany w stylu japońskim i będzie ukierunkowany na technologie. Znajdą się tam m.in. kiosk multimedialny, ławka solarna z ładowarką, kosz sygnalizujący napełnienie czy ławka antysmogowa. Natomiast w parku przy ul. Kłuszyńskiej motywem przewodnim będzie matematyka.

Koncerty, motyle i zjawiska fizyczne

W Krakowie tego typu parki nie są jednak nowością, a alejki, ścieżki rowerowe czy siłownie na świeżym powietrzu to nie wszystko. Mianem pierwszych „ogrodów krakowian”, określane są m.in. Skwer przy ul. Fałata/Prusa, gdzie organizowane są sąsiedzkie pikniki i koncerty, a także Ogród Motyli, który znajduje się przy ul. Dekerta. Ten ostatni powstał dzięki zaangażowaniu studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy zorganizowali zbiórkę na portalu crowdfoundingowym. Ogród Motyli – jak sama nazwa wskazuje – przyciąga swoją innowacyjną infrastrukturą nie tylko wszystkich, którzy chcą spędzić czas wolny poza domem, ale również motyle. Specjalnie zaprojektowane domki dla owadów oraz rzadkie odmiany kwiatów, krzewów i traw, stają się wabikiem na owady.

W Krakowie nie brakuje również parków, które poza okolicznościami przyrody przyciągają tematycznymi atrakcjami. Jednym z nich jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, będący oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Na powierzchni ponad sześciu hektarów parku, znajdują się instalacje interaktywne, takie jak urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, ekspozycje geologiczne, sensoryczne i zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema. Oprócz tego w parku znalazło się wiele atrakcji, które nawiązują do zjawisk z dziedziny mechaniki, optyki, magnetyzmu, akustyki i hydrostatyki. Park jest otwarty od wiosny do końca października, jednak ma się to zmienić. Do końca 2019 roku mają tam powstać systemowe kontenery z salami edukacyjnymi, które pozwolą na skorzystanie z atrakcji również zimą.

Dla tych, którzy chcą połączyć odpoczynek na świeżym powietrzu ze zwiedzaniem, ciekawe mogą okazać się kolejne, dwa krakowskie parki: Decjusza i Lotników Polskich. W tym pierwszym znajdują się unikatowe rzeźby prof. krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Bronisława Chromego – rzeźbiarza, medaliera, malarza, rysownika. Twórczość Chromego jest znana m.in. z monumentalnych pomników, dużych rzeźb plenerowych, a także niewielkich statuetek i medali. Natomiast w czasie spaceru w Parku Lotników Polskich, można odwiedzić Muzeum Lotnictwa Polskiego. W tym i kolejnym roku park czeka kompleksowa rewitalizacja – m.in. remont placu zabaw, alejek oraz fontanny. W parku pojawi się również staw oraz pawilon przeznaczony na kawiarnię.