Nie tylko kolej zabiera się za wiadukty. ZIKiT wyremontuje swój

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

We wtorek kolej zapowiedziała utrudnienia na wszystkich wiaduktach kolejowych w Krowodrzy, w tym na ul. Łokietka, Prądnickiej i Kamiennej. Natomiast jeszcze w tym roku ZIKiT chce zacząć remont innego obiektu w tej części miasta: tym razem chodzi o wiadukt drogowy nad torami na ulicy Doktora Twardego.

Wiadukt jest już w złym stanie i wymaga interwencji. Remont nie wprowadzi w nim żadnych większych zmian – chodzi po prostu o poprawienie istniejącego stanu. Wiadukt ma już ponad 40 lat, ostatnie naprawy przechodził w 2009 roku.

Skarpa wymaga umocnienia, nawierzchnia jest zdeformowana i popękana, poprawienia wymaga też chodnik. Robotnicy będą musieli się też zająć samą konstrukcją obiektu, która z powodu nieskutecznej izolacji jest już mocno uszkodzona. – Wykonanie remontu wiaduktu ma na celu przywrócenie i zapewnienie prawidłowej przydatności obiektu do użytkowania wraz z zachowaniem pierwotnych parametrów użytkowych obiektu. Prace te mają skutkować przedłużeniem żywotności i eksploatacji obiektu na wiele kolejnych lat – zapowiada projektant.

Do końca listopada

– W tym roku zaplanowane są prace w dolnej części wiaduktu, czyli nad torami kolejowymi, które w tym czasie zostaną wyłączone z ruchu, również z powodu remontu PKP – tłumaczy Paulina Polak z biura prasowego ZIKiT. – W 2018 roku drogowcy zajmą się górną częścią, w tym naprawą nawierzchni jezdni, chodników, odnowieniem balustrad ochronnych i montażem poręczy przy bocznych schodach. Konieczne jest także wykonanie systemu odwodnienia obiektu oraz wzmocnienie skarpy – wylicza.

Na razie ZIKiT wybrał firmę, która przeprowadzi pierwszą, zaplanowaną na ten rok, część prac. Wygrała firma, która zaproponowała cenę 880 tys. zł. Dwie pozostałe oferty były o wiele droższe – przekraczały 1,2 i 2,2 mln zł.

Kolej rozkopie wszystko

To tylko niewielka część zmian, jakie czekają rejon ulicy Doktora Twardego i Prądnickiej. Wiadukt kolejowy nad ulicą Prądnicką ma zostać całkowicie przebudowany w ramach inwestycji kolejowej. To będzie się wiązało ze sporymi utrudnieniami dla kierowców, choć ruch ma zostać ma utrzymany. Więcej informacji TUTAJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale