Nowe centrum kultury na Ruczaju. Miejsce już wybrane

Centrum Kultury "Ruczaj" funkcjonuje obecnie w budynku parafii

Miasto wybrało działkę, na której powstanie nowy dom kultury na Ruczaju. Z pomieszczeń budynku parafialnego przy Kobierzyńskiej ośrodek zostanie przeniesiony do własnej siedziby przy ul. Przyzby. Stanie pomiędzy nowymi blokami komunalnymi, których budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.

O potrzebie budowy nowego obiektu mówi się od kilku lat. Centrum Kultury „Ruczaj”, funkcjonujące od 2009 r. w budynku parafialnym przy ul. Kobierzyńskiej, po prostu się tam nie mieści. Zainteresowanie zajęciami jest duże i ciągle wzrasta, w miarę postępującej rozbudowy osiedla. O nową inwestycję starała się zarówno rada dzielnicy, jak i rodzice dzieci korzystających z usług centrum.

Projekt w tym roku

Początkowo proponowanych było kilka lokalizacji, teraz w grze pozostała już tylko jedna: przy ulicy Jana Kantego Przyzby (bocznej od ul. Kobierzyńskiej). Po jednej stronie ulicy stoją tam już bloki komunalne, a w najbliższych latach powstanie kolejnych dziesięć. Pomiędzy nimi zbudowany zostanie nowy obiekt, do którego przeniesiony zostanie dom kultury. Rada dzielnicy otrzymała właśnie do zaopiniowania propozycję tej lokalizacji i zajmie się tym na najbliższej sesji.

– W tym roku ogłoszony zostanie konkurs architektoniczny. W budżecie miasta jest 400 tysięcy złotych na jego przeprowadzenie i na przygotowanie całej dokumentacji projektowej – mówi Urszula Twardzik, radna Rady Dzielnicy VIII Dębniki. Sama budowa będzie kosztować kilka milionów, w zależności od tego, co znajdzie się w projekcie.

Wiadomo na razie, że budynek będzie miał trzy naziemne kondygnację i jedną podziemną, w której znajdzie się garaż podziemny. Centrum będzie dysponować wielokrotnie większą powierzchnią, niż dotychczas. Radna Twardzik zwraca uwagę, że niewiele miejsca zostanie na ewentualne zajęcia plenerowe, chwali jednak lokalizację. – To praktycznie centrum Ruczaju, z dobrym dojazdem – ocenia.

Najpierw bloki

Centrum kultury powstanie w drugiej kolejności, po budowie bloków. Do tej inwestycji trwają już przygotowania, prace mają się rozpocząć w tym roku. W budżecie przewidziano na ten cel 8,5 mln zł. Na terenie osiedla komunalnego znajdzie się m.in. miejsce na żłobek, plac zabaw czy bibliotekę, przeniesioną z ulicy Zachodniej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale