Początkiem września odkryjemy mroczne sekrety medycyny

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już od 5 września w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, oddziale MNK, będzie można poznać tajniki ziołolecznictwa i medycyny. Zostaną wystawione starodruki dotyczące problematyki zdrowia człowieka, kryjące wiele mrocznych tajemnic.

„Szlachetne zdrowie – ziołolecznictwo i medycyna”. To nazwa nowej wystawy, którą już początkiem września zobaczymy w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jej tytuł nawiązuje do znanej fraszki Jana Kochanowskiego „Na zdrowie” i jej pierwszych słów: Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz.

Udostępnione zostaną starodruki dotyczące problematyki zdrowia człowieka – łącznie 80 ksiąg od końca XV wieku do I poł. XIX wieku. Ekspozycja to historia europejskiej medycyny w pigułce, ukazująca jej mroczne sekrety pełne przesądów. Karty niektórych ksiąg skrywają oczywiście liczne recepty na różne dolegliwości, m.in. na zatrzymanie „womitów”.

„Weźmi liścia Makowego młodo zebranego y ususzonego garść, przyday skorek Cytrynowych lub Pomarańczowych suchych, warz w wodzie, przecedziwszy daway pić choremu często, przydaiąc Gałki muszkatowej albo Cynamonu utartych, albo kto mieć może Spiritum vitrioli do kwaterki tey Dekokcyei kropel 20”. Przepis widnieje w poradniku medycznym „Vade Mecum Medicum”, który również zobaczymy na wystawie.

Księgi pełne przesądów

W księgach znalazły się herbarze, czyli dawne zielniki opisujące rośliny o leczniczych właściwościach, poradniki medyczne i farmaceutyczne, kalendarze, podręczniki anatomii, chirurgii, okulistyki i położnictwa. Warto również dodać, że do muzealnej kolekcji trafiły również farmakopee zawierające spisy leków. Co więcej, księgi kryją w sobie również podobizny znanych lekarzy, wnętrza szpitalnej sali i apteki. Nie brakuje wizerunków pacjentów i medyków podczas zabiegów, magicznych talizmanów i narzędzi chirurgicznych. Znalazło się również miejsce dla kosmogramu ukazującego oddziaływanie położenia planet na stan zdrowia człowieka.

–  Starodrukom towarzyszy wybór 20 map i planów, opublikowanych od XVIII w. do lat 30-tych XX w., również nawiązujących swą treścią do tematyki medycznej – czytamy na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie. Autorzy wspomnianych dzieł sięgali do wiedzy medycznej antycznej Grecji i Rzymu oraz starożytnego Egiptu.

Ekspozycję „Szlachetne zdrowie” będzie można oglądać do 7 stycznia 2018 roku.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale