Powstanie nowy tunel tramwajowy. Kraków czeka na pieniądze

Ulica Zakopiańska, miejsce w którym nowa linia będzie łączyć się z istniejącą fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Kraków otrzyma 97,5 mln złotych dofinansowania ze środków europejskich. Pieniądze mają pójść na budowę linii tramwajowej wzdłuż Trasy Łagiewnickiej.

Możliwe, że jeszcze w tym półroczu władze spółki Trasa Łagiewnicka podpiszą umowę na dofinansowanie ze środków europejskich na budowę nowej linii tramwajowej. – Trwa obecnie weryfikacja dokumentacji aplikacyjnej – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Władze miejskiej spółki spodziewają się, że cała procedura zakończy się w czerwcu. Teraz uzupełniana jest dokumentacja zgodnie z wytycznymi Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

W sumie miasto miałoby otrzymać ponad 97,5 mln złotych dotacji. Całość budowy linii tramwajowej od istniejącej pętli na Kurdwanowie aż po ulicę Zakopiańską ma pochłonąć 160 mln złotych.

1,7 km nowych torów

Za te pieniądze powstanie ponad 1,7 km torów tramwajowych, w tym 700 metrów będzie przebiegać w tunelu pod sanktuariami Jana Pawła II na Białych Morzach oraz Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przebudowie ulegnie także pętla na Kurdwanowie oraz ponad kilometr torowiska wzdłuż ulicy Zakopiańskiej (od skrzyżowania z ul. Zbrojarzy).

– Budowę linii tramwajowej wraz z układem drogowym zamierzamy rozpocząć na przełomie roku. Jednak wcześniej doprowadzimy do modyfikacji pętli tramwajowej polegającej np. na powstaniu dodatkowych rozjazdów, planujemy rozpocząć ją jeszcze przed wakacjami – informuje Krzysztof Migdał, członek zarządu Trasy Łagiewnickiej i dodaje, że tramwaje nowym odcinkiem pojadą dopiero w 2020 roku.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale