Remont przejścia przy Jubilacie wraca do gry

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dzięki dodatkowym środkom w budżecie do tegorocznych planów ZIKiT został włączony remont przejścia podziemnego przy przystanku „Jubilat”. Zapowiadane od dawna prace będą mogły się rozpocząć w tym roku.

Stan przejścia podziemnego od dawna pozostawia wiele do życzenia. W 2015 roku przeprowadzone zostały tylko kosmetyczne prace, polegające na wymianie uszkodzonych płytek czy naprawie zniszczonej balustrady. Większy remont jest jednak potrzebny nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim dlatego, że przejście stanowi trudną do pokonania barierę dla osób niepełnosprawnych.

Pochylnie na stromych schodach mogą służyć co najwyżej do przeprowadzenia roweru, bo dla wózka inwalidzkiego przejazd tamtędy jest zupełnie nieosiągalny. Żeby przedostać się na drugą stronę Alej Trzech Wieszczów trzeba mocno nadłożyć drogi – albo przez Bulwary, albo przez przejście pomiędzy ulicami Smoleńsk i Dunin-Wąsowicza.

Czekało na swoją kolej

Już w 2015 roku informowaliśmy o tym, że remont zostanie przeprowadzony „w przyszłym roku”. Potem jednak okazywało się, że w kolejnych budżetach miasta nie było miejsca na tę inwestycję. Sytuacja zmieniła się dopiero teraz: do budżetu trafiło 78 dodatkowych milionów złotych, m.in. ze środków unijnych czy oszczędności przy spłatach kredytów. Wśród spraw, na które zostaną przeznaczone, znalazło się m.in. przejście podziemne przy Jubilacie. – W ramach środków zwolnionych z przebudowy Igołomskiej chcemy rozpocząć prace związane z dostosowaniem go do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

W tym roku miasto wyda na ten cel milion złotych, w przyszłym prawdopodobnie będzie potrzebny drugi. Największą zmianą będzie montaż dwóch wind. Przy tej okazji całe przejście zmieni swój wygląd: w planie jest jego modernizacja, budowa nowej wiaty na przystanku autobusowym i montaż kamer.

– Istniejąca wiata przystankowa po zachodniej stronie alei zostanie przesunięta w stronę jezdni z uwagi na kolizję z planowaną windą – zapowiada Pyclik.

Przejście przy moście Dębnickim

Niezależnie od tego ZIKiT zamierza uruchomić przejście naziemne przy moście Dębnickim. Początkowo miało się to stać w ramach przebudowy ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej, ale po odsunięciu tej inwestycji w czasie urzędnicy planują utworzenie przejścia wcześniej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Zwierzyniec
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale