Rusza przebudowa Centralnej Magistrali Kolejowej. Sprawdź zmiany w kursowaniu pociągów [INFORMATOR]

fot. Krzysztof Kalinowski

W najbliższy poniedziałek, 10 lipca, pasażerów podróżujących koleją po Centralnej Magistrali Kolejowej czekają spore zmiany w rozkładach jazdy. W związku z przebudową CMK przez miesiąc pociągi będą jeździć po trasach objazdowych.

Od 10 lipca do 10 sierpnia PKP PLK zaplanowały przerwę w ruchu pociągów na odcinku Opoczno Południowe – Włoszczowa – Knapówka. Przez ten czas kolejarze wykonają najważniejsze prace na stacjach Olszamowice i Włoszczowa Północ. Po zakończeniu prac zarówno stacja, jak i linia będą dostosowane do przejazdu pociągów z prędkością 200 km/h, a w przyszłości nawet do 230 km/h. Zmieni się również sama stacja Włoszczowa Północ. Powstanie nowy peron oraz przejście podziemne wyposażone w windy.

Szybciej do Warszawy

Przedstawiciele PKP PLK przekonują, że dzięki przebudowie skróci się czas przejazdu pociągów, przybędzie również więcej składów na cieszącej się dużą popularnością trasie z Krakowa do Warszawy. – Przejazd przez stację z prędkością 200 km/h, a nie tak jak dotychczas 160 km/h to są kolejne minuty, które składają się na całkowite skrócenie czasu przejazdu. W związku z większym zainteresowaniem pociągami relacji Kraków – Warszawa będziemy mogli wprowadzić więcej pociągów, a w przypadku awarii na jednym z torów uda się sprawnie prowadzić pociągi po drugim. Te działania wpłyną zarówno na czas podróży, jak i na sprawność komunikowania – powiedział Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK

Sprawdź, jak pojadą pociągi

Wydłuży się czas przejazdu pociągów na trasie z Warszawy do Krakowa, Katowic, Wrocławia i Opola:

– pociągi relacji Warszawa – Kraków/Katowice/Wrocław oraz Łódź – Kraków w większości będą kursować zmienioną trasą przez Skierniewice i Częstochowę;

– dwa pociągi – EIP relacji Warszawa - Wrocław/Jelenia Góra oraz EIC relacji Warszawa – Wrocław/Szklarska Poręba pojadą przez Łódź, z postojem na stacji Łódź Widzew;

– IC Żeromski, IC Kolberg, IC Orłowicz, na odcinku Warszawa – Kielce pojadą zmienioną trasą przez Radom i Skarżysko-Kamienną. W związku z tym, pasażerowie będą mogli skorzystać z dwóch dodatkowych postojów na stacjach Włoszczowa i Kielce Czarnów.

Czas podróży na trasie Warszawa – Kraków w zależności od pociągu wydłuży się od kilkunastu minut do ponad godziny, natomiast czas przejazdu między stolicą, Wrocławiem a Katowicami wzrośnie o około 40 min. Ponadto podróż z Łodzi do Krakowa wydłuży się od 15 do 35 min.

Jak poinformowały PKP Intercity, przewoźnik zwiększy liczbę dostępnych biletów w ofercie Super Promo – puli najtańszych biletów na połączenie ekspresowe EIP – Pendolino oraz EIC dla pociągów kursujących w relacjach Warszawa – Kraków, Warszawa – Katowice i Warszawa – Wrocław.

Podczas zamknięcia CMK prace będą prowadzone całą dobę, jednocześnie na dwóch torach. Wartości realizowanych inwestycji to ponad 162 mln zł. Prace rozpoczęły się w marcu. Ich zakończenie planowane jest na koniec roku.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale