Sztuka maszyn, wykłady o szczęściu i śniadania mistrzów. Rozpoczyna się Copernicus Festival [KONKURS]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W przyszłym tygodniu rozpoczyna się piąta edycja Copernicus Festival. Tym razem odbędzie się pod hasłem „Przypadek”. W programie jak zawsze wykłady, koncerty, wystawy i pokazy filmowe. Z okazji wydarzenia, dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym można wygrać książki "Czy Wielki Wybuch był głośny"?

– Tegoroczny motyw przewodni festiwalu to „Przypadek”. Spojrzymy na to pojęcie z punktu widzenia zarówno teorii naukowych, jak i kulturowych. Przypadek jest ważny dla nauk, które przez ostatnie dziesięciolecia rozwijają się szczególnie intensywnie – nauki o ludzkim umyśle i mózgu. To fascynujące pojęcie, które na różne sposoby wiąże ze sobą teorie we współczesnej nauce – mówi Bartosz Brożek, dyrektor Copernicus Festival.

Wykłady Gwiazd, Debaty i Śniadania Mistrzów

Jak zawsze, program wydarzenia obejmie kilka pasm – Wykłady Gwiazd z udziałem Roberta H. Franka – ekonomisty w Cornell University, który opowie o szczęściu i sukcesie, Daniela Gilberta – psychologa z Harvard University, który wygłosi wykład „Szczęście – czego nie powiedziała ci matka”, Jeana-Pierra Lasoty – astronoma, który podzieli się z uczestnikami spotkania tym, jakie „Przypadki chodzą po fizykach”, Adama Zagajewskiego i ks. prof. Michała Hellera, który opowie o „Ewolucji i przypadku”. Wszystkie spotkania odbędą się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

W paśmie Inventio warto zwrócić uwagę na spotkania poświęcone sztuce maszyn – nie zabraknie interesujących przykładów. Jeśli chodzi o Perceptio, cykl spotkań będzie dotyczył problemów powstających na styku nauki i innych dziedzin kultury. O naukowym poczuciu humoru będzie można posłuchać podczas dyskusji Jerzego Fedorowicza, Joanny Kołaczkowskiej i Henryka Sawki. Debaty będą poświęcone, takim zagadnieniom jak istnienie wolnej woli czy rola przypadkowości i konieczności w filozofii.

Okazji do interesujących dyskusji na pewno nie zabraknie podczas Śniadania Mistrzów. Księgarnię De Revolutionibus przy ul. Brackiej 14 odwiedzą m.in. Dorota Segda, Czesław Porębski czy Władysław Stróżewski.

Koncerty, filmy i wystawy

Inauguracja festiwalu nastąpi 22 maja w Cricotece. – O 19.00 rozpocznie się koncert Johna Tilbury – wybitnego brytyjskiego pianisty. Zagra utwory mało znanego, ale wybitnego kompozytora Mortona Feldmana. Ma on w Polsce wielbicieli swojej twórczości, dlatego też postanowiliśmy przypomnieć o nim podczas festiwalu – mówi Jacek Ślusarczyk, dyrektor artystyczny Copernicus Festival.

Tego samego dnia, również w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, nastąpi otwarcie wystawy „Interwencja informel”, nawiązująca do idei przypadku w twórczości Kantora. Odwiedzający ekspozycję będą mogli zobaczyć dzieła wypożyczone m.in. z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Kolejna wystawa została zorganizowana w ramach Miesiąca Fotografii. „9 bram, z powrotem ani jednej” Agnieszki Grzybowskiej to niezwykła podróż w Bieszczady. A konkretnie w lata 50-te i 80-te, kiedy w to miejsce przybywali ludzie z różnych stron Polski. I już nigdy nie wyjechali.

Podczas wydarzenia warto wybrać się też do kina – w kinie Mikro (ul. Lea 5) pierwszego dnia festiwalu zostanie wyświetlony „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego. W kolejne dni widzowie zobaczą m.in. „Mulholland Drive” w reż. D. Lyncha czy „Samotność liczb pierwszych” w reż. S. Costanzo.

W programie znalazło się również sporo miejsca dla muzyki. 25 maja w Forum Przestrzenie zagrają Pablopavo i Ludziki. Dzień wcześniej, w kinie Mikro wystąpi duet Artura Maciejewskiego i Rafała Mazura – koncert poprzedzi rozmowa z artystami na temat roli przypadku w muzyce.

Copernicus Festival potrwa do 27 maja. Program wydarzenia dostępny na stronie https://www.copernicusfestival.com/festiwal-program

KONKURS

W nasyzm konkursie możecie wygrać dwie książki "Czy Wielki Wybuch był głośny?" autorstwa dziennikarki Karoliny Głowackiej. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedieć na pytanie:

Czym jest "zero absolutne"?

Odpowiedzi prosimy wysyłać na adres konkurs@lovekrakow.pl. Czekamy do 24 maja!

comments powered by Disqus