Zwiedzam, doświadczam, poznaję – dzieje się w Muzeum AK

Muzeum AK fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ubiegłoroczny licznik zatrzymał się na dwóch pięćdziesiątkach: Muzeum AK zorganizowało około 50 różnego rodzaju wydarzeń i przyjęło prawie 50 tys. zwiedzających. W nowy rok wkroczyło z nową identyfikacją oraz ścieżką zwiedzania dla osób z dysfunkcją wzroku. Jak wygląda ostatnie pół roku?

Od momentu otwarcia nowej wystawy stałej liczba zwiedzających ekspozycje przy ul. Wita Stwosza 12 nieustannie rośnie:

2012 – 14 950 gości
2013 – 34 239 gości
2014 – 43 918 gości
2015 – 47 054 gości

Te same statystki przy uwzględnieniu także wystaw zewnętrznych i plenerowych wyglądają następująco:
2012 – 40 656
2013 – 54 592
2014 – 411 525
2015 – 124 486

W ubiegłym roku warsztaty dla młodzieży realizowane w ramach programu „Bon Kultury” Województwa Małopolskiego zajęły pierwsze miejsce w Krakowie pod względem frekwencji. Tegoroczna oferta, a szczególnie zajęcia „Zostań asem wywiadu” cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Całkowita liczba odwiedzających Muzeum od początku roku do 30 czerwca wyniosła 24 834 osób. Mimo niesprzyjającej pogody w Noc Muzeów gościliśmy około 5 800 zwiedzających.

Z końcem 2014 roku muzeum podjęło zakrojoną na szeroką skalę akcję konserwacji zbiorów, która prowadzona jest na taką skalę po raz pierwszy od początku istnienia placówki. Widzialnym jej efektem jest wystawa sztandarów, którym przywracana jest dawna świetność dzięki dotacji z budżetu Województwa Małopolskiego (więcej informacji: http://www.muzeum-ak.pl/aktualnosci,sztandary-po-renowacji,733.html). Obecnie prowadzona jest kompleksowa konserwacja broni, a także wymiana wybranych depozytowych eksponatów na pamiątki będące własnością muzeum. W ostatnim czasie muzeum pozyskało m.in.:
- dwa pistolety maszynowe Sten (zakup sfinansowany przez Grupę Hoteli WAM),
- odezwę Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 1 września 1939 r.,
- niemiecką akię do transportu wyposażenia wojskowego,
- spadochron Irvin (model powojenny, ale konstrukcyjnie tożsamy z egzemplarzami wykorzystywanymi przez Cichociemnych),
- bluzę battledress z furażerką kpt. Tadeusza Pawlikowskiego – żołnierza 9 PAC z 2KP,
- pamiątki związane z Polskim Ruchem Oporu we Francji jak naszywka i opaska FFI,
- pasiak więźniarki KL Ravensbruck z narzędziem do prac szwalniczych i własnoręcznie wykonanym słownikiem polsko-niemieckim,
- kangurkę niemieckiego strzelca alpejskiego,
- rozkaz awansowy oraz odznaczeniowy wydany w zgrupowaniu „Warta” z 1 lipca 1945 roku dla Antoniego Ryszarda Kujbidy ps. „Jędrek” (zakup został sfinansowany przez Małopolskie Dworce Autobusowe),
- nagrania wspomnień i korespondencję z rodziną Pana Jeana Voleau, żołnierza francuskiego w randze podoficera, przebywającego w obozie jenieckim (Stalagu 369) w Kobierzynie,
- pamiątki po Władysławie Kochańskim ps. „bomba”, żołnierzu AK i Cichociemnym,
- pamiątki po Stanisławie Mierzwie, działaczu Stronnictwa Ludowego, aresztowanego przez NKWD, więzionego na Łubiance i sądzonego w „Procesie Szesnastu”,
- pamiątki po Antonim Fuglu oraz Piotrze Sierancie, żołnierzach AK
- pamiątki i materiały archiwalne po Stanisławie Kasznicy, działaczu konspiracyjnym różnych struktur obozu narodowego, Żołnierzu Wyklętym zamordowanym przez komunistów w 1948 r.

Muzeum nie zapomina też o wzbogacaniu wystawy stałej w nowe elementy. 30 listopada 2015 roku otworzyło ścieżkę zwiedzania dla osób z dysfunkcją wzroku. Projekt „Wsłuchaj się w historię AK” obejmował m.in. doposażenie w elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego, a także produkcję audioprzewodnika do ściągnięcia ze strony internetowej (więcej o projekcie: https://www.youtube.com/watch?v=w16sgGZmCAw). Od początku roku otworzyono dwie duże wystawy własne: „Z głową bez karabinu – powojenne dokonania żołnierzy AK” oraz „Do broni – wojna i propaganda w plakacie 1939-89”. Pierwszą z nich poprzedziła zapowiedź w formie mini-wystawy w Galerii Krakowskiej (http://www.muzeum-ak.pl/aktualnosci,z-glowa-bez-karabinu,711.html). Do tego opracowano trzy mniejsze prezentacje: od marca oglądać można mundury filmowe rozlokowane na wystawie stałej, a od maja sztandary po renowacji oraz „Prasę Szarych Szeregów ze zbiorów Kazimierza Szczerby”. Sprowadzono również cztery wystawy zewnętrzne: "Polskie Państwo Podziemne na Rzeszowszczyźnie 1939-1944/45", „Fotografista” – zdjęcia Feliksa Konderko ps. „Jerzy”, wystawę towarzyszącą krakowskiej premierze filmu „Bohaterowie ze Steinu”, a także „Młode Orły” – fotografie Kamili Błaszkiewicz.

Od początku roku muzeum zorganizowało już 24 wydarzenia dla miłośników historii (ich listę można prześledzić m.in. na muzealnym Facebooku: https://www.facebook.com/MuzeumAK/events). Wśród nich były m.in. półkolonie „AKtywne ferie”, kolejna edycja konkursu historyczno-artystycznego „Zwycięski orle nasz leć”, a także pierwsza edycja Małopolskiego Turnieju Szachowego im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w której wzięło udział aż 59 zawodników. Cyklicznie organizujemy wykłady otwarte, pokazy filmów oraz spektakli Teatru Telewizji w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Jana Karskiego, wykłady otwarte, a także spotkania autorskie.

W nowy rok Muzeum AK wkroczyło również z nową kreacją graficzną, kampanią reklamową oraz gadżetami. Na ulicach Krakowa pojawił się charakterystyczny wizerunek orła z wkomponowanym zdjęciem  przedstawiającym operację „Burza” we Lwowie. Ten sam motyw pojawił się również na wizytówkach z replikami polskiego guzika wojskowego wz. 28 i muzealnych koszulkach, a także muzealnych stronach internetowych i ulotkach, a także w prasie. W styczniu wdrożono projekt Muzeum AKtywnego, który skupia się na działalności edukacyjnej naszej instytucji. Kreacja ta powstała w oparciu o symbole, które wprost odwołują się do AK – znaku Polski Walczącej, orła czy powstańczego hełmu, a także do barw narodowych. Muzeum AKtywne tworzy spójny, nowoczesny i łatwo identyfikowany przekaz. W 2015 roku Muzeum AK zorganizowało około 50 różnego rodzaju wydarzeń, dlatego potrzebowało platformy, która w łatwy sposób zaprezentuje informacje o bieżących propozycjach. Właśnie temu służą nowe wzory plakatów oraz strona www.muzeumaktywne.pl, uzupełniająca główną domenę, którą pozostaje www.muzeum-ak.pl.

Przed nami półkolonie „Na historycznym szlaku”. Ubiegłoroczna ich edycja - „Marsz na wAKacje” - została wyróżniona przez jury nagrody „Słoneczniki” za najlepsze inicjatywy organizowane dla dzieci, a na pierwsze dwa turnusy tegorocznej edycji wyczerpały się wolne miejsca.