10. rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Kraków pamięta o polskiej noblistce

fot. Krzysztof Kalinowski
– Jestem jaka jestem. Niepojęty przypadek, jak każdy przypadek – pisała w wierszu „W zatrzęsieniu” Wisława Szymborska. 1 lutego mija dziesiąta rocznica śmierci polskiej noblistki.

Poetki związki z Krakowem

Wisława Szymborska mieszkała w Krakowie od 1931 roku. W Krakowie studiowała i pracowała, stąd też wyruszyła do Sztokholmu, aby odebrać Literacką Nagrodę Nobla w 1996 roku. Poetka wydała trzynaście tomików wierszy, m.in. „Dlatego żyjemy”, „Wołanie do Yeti”, „Wszelki wypadek”, „Koniec i początek”, „Ludzie na moście” czy „Tutaj”.

Wiersze poetki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Szymborska publikowała również przykłady poezji, przede wszystkim z francuskiego i niemieckiego.

11 marca 1998 roku odebrała tytuł Honorowej Obywatelki Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Kraków pamięta

1 lutego w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK została otwarta wystawa poświęcona Wisławie Szymborskiej. Prezentowane są na niej prace Krzysztofa M. Bednarskiego, Ryszarda Krynickiego, Beaty Stankiewicz i samej Szymborskiej.

Na wystawie zgromadzono większość wydań jej wierszy i książek napisanych o niej, również wydawnictwa obcojęzyczne.  Dopełnieniem wystawy będą portrety Szymborskiej – obraz Beaty Stankiewicz i rzeźba Krzysztofa M. Bednarskiego – oraz poetyckie plakaty Ryszarda Krynickiego.

Krakowianie i krakowianki mogą również podzielić się refleksją na temat swojego ulubionego wiersza poetki.

– Chociaż odeszła, jej wiersze pozostają żywe w naszej pamięci do dzisiaj. Zachęcamy, byście podzielili się z nami swoimi ulubionymi, szczególnie dla Was ważnymi lub wzruszającymi utworami Noblistki. Dla tych, którzy napiszą do nas własną krótką refleksję o wybranym wierszu, mamy dziesięć jubileuszowych antologii poetki. Wiadomości pt. SZYMBORSKA proszę słać na adres kp.umk@um.krakow.pl do północy 6 lutego – informuje magistrat.

Muzeum Historii Fotografii w sobotę, 26 lutego, zorganizuje spotkanie „Podtrzymywanie na duchu. Delikatne spotkanie wokół fotografii w wierszach Wisławy Szymborskiej”.

– Noblistka słynęła z tworzenia kolaży i pocztówek do swoich wierszy. Te wszystkie tematy, osnute wokół roli fotografii w poezji Noblistki, będziemy twórczo analizować, odnosić do świata, poprzez formę kolażu i rozmowę – opisuje wydarzenie Muzeum Fotografii.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w siedzibie w MuFo przy ul. Józefitów 16. Informacje i zapisy pod adresem: edukacja@mufo.krakow.pl.

W tym roku w Pałacu Potockich ma zostać otwarta wystawa „Jarmark cudów” poświęcona noblistce. Jej tytuł zaczerpnięto z jednego z wierszy Szymborskiej.

– To nie będzie taka sama wystawa jak w Kamienicy Szołayskich, która powstała rok po śmierci poetki i bazowała na wiedzy, którą mieliśmy wtedy. Teraz wiemy o Szymborskiej trochę więcej. Powstała nowa biografia „Szymborska. Znaki szczególne” autorstwa Joanny Gromek Illg, opublikowaliśmy listy noblistki z Kornelem Filipowiczem, Zbigniewem Herbertem, Stanisławem Barańczakiem. Wystawa będzie opowiadać o poetce za pomocą przedmiotów, którymi się otaczała. Będzie to częściowo opowieść o jej środowisku poetyckim, nie tylko krakowskim. Planujemy wystawę międzynarodową, bo dwujęzyczną. Pałac Potockich, znajduje się na Rynku w Krakowie, w najbardziej turystycznym miejscu miasta, więc liczymy na gości zagranicznych – mówił w rozmowie z LoveKraków.pl Michał Rusinek, prezes Fundacji Szymborskiej.

W tym roku w programie Kraków Miasto Literatury UNESCO nie zabraknie wydarzeń poświęconych noblistce. W planach jest spacer literacki śladami Szymborskiej, wiersze Szymborskiej wyświetlone w ramach projektu Multipoezja i rocznicowe spotkanie w ramach Festiwalu Miłosza.

Poetka będzie miała w Krakowie park nazwany jej imieniem. W 2023 roku w Krakowie ma zostać otwarty Park im. Wisławy Szymborskiej. To zwycięski projekt budżetu obywatelskiego. Park powstanie między ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów.

News will be here