3000 bezdomnych zwierząt trafiło do schroniska. Co się z nimi stało?

fot. Krzysztof Kalinowski

Wskaźnik bezdomności zwierząt wynosił w zeszłym roku 49 sztuk na 10 tys. mieszkańców. To lepiej niż w 2019 roku. Co prawda tysiące zwierząt wciąż trafia do schroniska, ale zdecydowana większość jest z niego zabierana.

Urząd miasta w raporcie o stanie gminy z 2021 roku udostępnił informacje dotyczące bezdomnych zwierząt. Wskaźnik bezdomności wyniósł 38/10 tys. mieszkańców. To lepiej niż w 2019, ale gorzej niż w 2020, kiedy to wyniósł 34.

Zeszły rok zakończył się nie najlepiej pod względem odsetka wydanych ze schroniska zwierząt. W 2019 roku wyniósł on 91,3%, w 2020 91%, a w zeszłym 80,3%.

– W 2021 roku do schroniska zostało przyjęte 3050 zwierząt, a wydane 2450. Należy podkreślić, że obecna wartość wskaźników jest już na wysokim poziomie i świadczy o sprawnym działaniu Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie. W mieście sporadycznie spotyka się bezdomne koty (poza kotami wolno żyjącymi) lub psy, a i te są szybko wyłapywane i umieszczane w placówce – stwierdzają urzędnicy.

Lepiej oddać niż porzucić

Działające w zeszłym roku „Okienko życia” pozwoliło na oddanie pod opiekę ponad pół tysiąca zwierząt – 133 psów i 404 kotów. Specjalne „okna” są dostępne w dwóch miejscach (ul. Chłopska 2a, i przy ul. Bochenka 6) poza schroniskiem przy ul. Rybnej oraz w biurze KTOZ przy ul. Floriańskiej.

Miasto prowadziło również w ramach programu zapobiegania bezdomności zabiegi odrobaczania, zwalczania pasożytów, kastracji, sterylizacji czy wybranych szczepień.

– W 2021 roku finansowano również dokarmianie wolno żyjących kotów w okresie zimowym. Za kwotę ponad 50 tys. zł została zakupiona karmę i rozdano ją pięciu fundacjom oraz niezrzeszonym karmicielom kotów wolno żyjących – informuje magistrat.