Rozpoczął się remont dawnego, zabytkowego folwarku na terenie szpitala im. Józefa Babińskiego w Krakowie Kobierzynie. Prace mają potrwać do 2027 roku.
Inwestycję o wartości 46 mln zł zrealizuje spółka województwa małopolskiego Małopolskie Parki Przemysłowe (MPP), powołana w 2005 r. w celu administrowania i rewitalizacji parku szpitalnego w Kobierzynie.
– To kolejna ważna inwestycja na terenie szpitala im. Babińskiego w Kobierzynie. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że stare budynki, które są w otoczeniu szpitala, powinny być wyremontowane. Mieszkańcy Krakowa i Małopolski bardzo często o tym mówili. W poprzedniej kadencji jasno podkreślaliśmy, że zostanie to robione. Zostały zabezpieczone środki na poziomie blisko 46 milionów złotych – tłumaczy marszałek Małopolski, Łukasz Smółka.
Zgodnie z zapowiedziami marszałka, krakowskie szpitale znajdą tutaj wsparcie w zakresie informatyki, informatyzacji, obsługi elektronicznej pacjentów. – Realizowany jest Małopolski System Informacji Medycznej – dodaje Smółka.
Monika Michalska-Mazgaj, prezes spółki, która odpowiada za rewitalizację folwarku podkreśla, że budynki, które są umieszczone na terenie zespołu szpitalno-parkowego to wizytówka szpitala. – Naszym celem jest nadanie nowych funkcji tym budynkom tak, aby zachować ich zabytkowy charakter, ale również nadać nowe możliwości dla mieszkańców. Cały folwark będzie składał się z sześciu budynków: będą w nich sale terapeutyczne, sale kinowe, które będą dostoswane dla osób z niepełnosprawnościami. Powstanie również przestrzeń wspólnej pracy, gdzie firmy z branży medycznej będą mogły kooperować – mówi o szczegółach. I dodaje, że wszystkie zabytkowe nazwy budynków zostaną zachowane.
Nowe funkcje dla niezagospodarowanych budynków
Kompleks folwarczny składa się z obory, chlewni, stajni, ptaszarni, rzeźni i ekonomówki.
W oborze będzie kino studyjne i kino mikro, których operatorem będzie kino Kijów. Na górze znajdzie się Muzeum-Klinika Zabawek. Najmłodsi będą zobaczyć, jak wyglądają dawne, zabytkowe zabawki, a także spróbować swoich sił w ich naprawie.
Chlewnia będzie przestrzenią biurową. W rzeźni powstanie bistro. – Na terenie kompleksu mamy spółdzielnię socjalną „Kobierzyn”, która zatrudnia osoby ze schizofrenią. To właśnie one prowadzą bistro „Tymiankowo”. Chcemy dla nich przygotować nowe miejsce, żeby mogli pracować i pokazywać jak ważne rzeczy robią – dodaje Michalska-Mazgaj. Z kolei w ptaszarni ma powstać nowoczesna serwerownia.
Cały kompleks przyszpitalny wpisany jest do rejestru zabytków miasta Krakowa. Kolorystyka i wygląd budynków, jak deklaruje prezes MPP, pozostaną niezmienione. Inwestycja „Folwark Kompetencji - centrum wsparcia w obszarze e-zdrowia, zdrowia i zdrowienia” jest realizowana głównie ze środków województwa.
Budynki powstawały w latach 1907-1914, a szpital psychiatryczny zaczął oficjalnie funkcjonować w roku 1917. Od 1999 roku zespół jest wpisany do rejestru zabytków, a w ciągu ostatnich lat stopniowo odzyskuje blask dzięki kolejnym remontom konserwatorskim.