52 książki w rok? Biblioteka Kraków rzuca wyzwanie miłośnikom literatury

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rozpoczęła się trzecia odsłona akcji „52 tygodnie z Biblioteką Kraków”. Celem inicjatywy jest zachęcenie do regularnego sięgania po książki i przeczytania co najmniej 52 tytułów w ciągu roku.

Czytelnicze wyzwanie

Biblioteka Kraków zachęca fanów literatury (i nie tylko) do udziału w całorocznej akcji czytelniczej. 

– Tytułowe hasło to nazwa wyzwania dla wytrwałych czytelników, którego cel jest prosty: zachęcenie do przeczytania minimum jednej książki w tygodniu, czyli przekonanie do regularnego spędzania miłych chwil podczas lektury. W sumie chodzi o przeczytanie w ciągu roku co najmniej 52 książek – informuje Piotr Wasilewski, rzecznik Biblioteki Kraków.

By nieco pomóc czytelnikom w wyzwaniu, instytucja przygotowała listę pięćdziesięciu dwóch kategorii, na których można się opierać przez cały okres trwania akcji. Ponadto co tydzień na Facebooku Biblioteki Kraków pojawiać się będą polecanki, czyli propozycje lektur zgłaszane przez różne osoby, w tym znane postaci polskiej kultury.

Internetowa grupa ma być także bezpieczną przestrzenią, pozwalającą na wymianę opinii oraz czytelnicze dyskusje. W tym roku miłośnicy literatury mogą również skorzystać z listy stworzonej specjalnie dla dzieci.

Nagroda Żółtej Ciżemki

Skoro mowa o propozycjach czytelniczych dla najmłodszych, przypominamy o naborze do siódmej edycji Nagrody Żółtej Ciżemki, czyli ogólnopolskiego konkursu literackiego na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży. Zgłoszenia przyjmowane są do końca stycznia.

Każdy wydawca może polecić maksymalnie 5 tytułów. Z kolei osoby indywidualne mogą rekomendować tylko jedną książkę.

Biblioteka Kraków podkreśla, iż do Nagrody Żółtej Ciżemki należy zgłaszać wyłącznie polskie książki, których pierwsze wydanie (papierowe) ukazało się w roku 2022.

Wydawnictwa, przedstawiając swoje propozycje, powinny przesłać co najmniej dwa egzemplarze danego tytułu na adres pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3. Pozostali zgłaszający nie muszą przesyłać książek.

Na laureatów konkursu czeka nagroda pieniężna o łącznej wartości 25 000 zł oraz statuetka, ufundowane przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.