Muzeum Dominikanów od jutra otwarte dla zwiedzających. „Chcemy pokazać to, co w naszym domu najcenniejsze”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od czwartku będzie można zwiedzać Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów w krakowskim klasztorze przy ul. Stolarskiej. Wśród eksponatów znajdują się m.in. najstarsze kwatery witrażowe, unikatowe alabastrowe figurki czy antyczna biżuteria.

Uroczyste otwarcie muzeum odbyło się pod koniec listopada ubiegłego roku. W czwartek, 12 stycznia, cenne zbiory zaprezentowane w klasztornych pomieszczeniach zostaną udostępnione również zwiedzającym.

Miejsce spotkania historii, sztuki i chrześcijańskiej duchowości

Muzeum Dominikanów zostało powołane z okazji 800-lecia istnienia klasztoru. Zabytki i dzieła sztuki, które znalazły się na ekspozycji, są świadectwem VIII-wiekowej nieprzerwanej obecności braci na ziemiach polskich.

Zbiory rozmieszczone zostały w romańskich i nowożytnych wnętrzach o łącznej powierzchni 500 m². Na parterze uwagę przykuwa późnoromańska ściana ceglana, która została odkryta w trakcie prac konserwatorskich. Poziom -1 to z kolei labirynt średniowiecznych piwnic, wcześniej niedostępnych dla zwiedzających.

– Zapraszając do muzeum, zapraszamy do naszego domu. Ten klasztor od ośmiu wieków jest domem braci kaznodziejów. Chcemy więc pokazać to, co w naszym domu najcenniejsze. Z pewnością historycy sztuki, wchodząc do muzeum i oglądając eksponaty, będą podziwiać ich walor artystyczny i historyczny. Natomiast my chcemy pokazać coś jeszcze. Chcemy pokazać to, kim jesteśmy – mówił podczas otwarcia o. Łukasz Wiśniewski OP, prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów.

Cenne zabytki

Większość eksponatów, które znalazły się w zbiorach muzeum, nie było dotąd prezentowanych publiczności. Podczas prac w klasztorze dominikanów odnaleziono m.in. biżuterię antyczną czy zestaw przyrządów naukowych, geodezyjnych do pomiarów astronomicznych, w tym sferę armilarną z 1599 roku.

Na wystawie można zobaczyć także zespół najstarszych w Polsce kwater witrażowych z przełomu XIII i XIV w. oraz unikatowe alabastrowe figurki przedstawiające Chrystusa i apostołów z lat 60. XV w. To jedne z najcenniejszych obiektów.

Warto wspomnieć również o XIII-wiecznych płytkach posadzkowych, ozdobionych dekoracjami figuralnymi albo ornamentalnymi. Obiekty te zostały umieszczone za szybą w podłodze dominikańskiego muzeum.

Wśród zabytków znalazły się także dokumenty polskich władców, monstrancja królowej Bony, odnowione tablice z tzw. Poliptyku Dominikańskiego, ozdobna część ornatu z przedstawieniem Trójcy Świętej wykonana w latach ok. 1380–1395 czy obraz Tomasza Dolabelli „Szkoła św. Tomasza z Akwinu”.

Zwiedzanie

Muzeum Dominikanów będzie można zwiedzać trzy razy w tygodniu: czwartek (10:00-16:00), piątek (10:00-18:00), sobota (10:00-16:00).

Wstęp jest bezpłatny, jednak trzeba pamiętać o wcześniejszej rezerwacji biletu na konkretny dzień i godzinę.

Rezerwacji można dokonać online, poprzez System Rezerwacji Biletów, lub stacjonarnie w Punkcie Obsługi Rezerwacji (w sklepie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego). 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto