Abp Marek Jędraszewski nowym metropolitą. Zastąpi kard. Dziwisza

Abp Marek Jędraszewski fot. Archidiecezja łódzka

Znane jest już nazwisko nowego metropolity krakowskiego. Zostanie nim abp Marek Jędraszewski – dotychczasowy arcybiskup metropolita łódzki, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, jeden z najbardziej wpływowych hierarchów w polskim Kościele.

Nominacja abpa Marka Jędraszewskiego jest zaskoczeniem. Nie sprawdziły się wcześniejsze przewidywania, które jako następcę kard. Stanisława Dziwisza wskazywały bpa Grzegorza Rysia, bpa Józefa Guzdka, kard. Stanisława Ryłko lub kard. Kazimierza Nycza.

Nie jest natomiast zaskoczeniem czas ogłoszenia nominacji. W maju 2014 roku, zgodnie z przyjętymi w Kościele zasadami, kard. Stanisław Dziwisz oddał się do dyspozycji papieża, ze względu na ukończenie 75. roku życia. Już wtedy spekulowano, że papież Franciszek nie wskaże jego następcy przed Światowymi Dniami Młodzieży. Oprócz samych ŚDM symbolicznym zwieńczeniem pracy kard. Dziwisza dla archidiecezji była też niedawna konsekracja sanktuarium zbudowanego w ramach Centrum Jana Pawła II, którego powstaniu od początku patronował.

Decyzję papieża Franciszka o wyborze nowego metropolity krakowskiego ogłoszono w czwartek, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Przeciwnik „gender” i „lewactwa”

Abp Marek Jędraszewski ma 67 lat. Urodził się w 1949 roku w Poznaniu, gdzie w 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie. W latach 70. studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, na którym uzyskał licencjat kanoniczny, a później doktorat z filozofii. Od 2002 roku jest profesorem nauk teologicznych.

Przez 15 lat był pomocniczym biskupem w Poznaniu, a od 2012 jest arcybiskupem metropolitą łódzkim. Od dwóch lat jest też zastępcą Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W ostatnich miesiącach arcybiskup Jędraszewski zasłynął stanowczymi wypowiedziami dotyczącymi bieżących wydarzeń. Ostro krytykował organizatorów i uczestników tzw. „czarnych protestów”, a Rzecznika Praw Obywatelskich nazwał „lewackim”.

Z drugiej strony – jego pojawienie się w łódzkiej kurii przyniosło tam zmiany, choćby rezygnację ze służbowego samochodu czy wprowadzenie „Dialogów w katedrze”, podczas których co miesiąc wierni mogą przyjść do katedry, zadać pytanie i wysłuchać odpowiedzi.

comments powered by Disqus