Aktywiści klimatyczni chcieli zamalować Wawel. Grozi im do 8 lat więzienia

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Policjanci zatrzymali pięć osób na gorącym uczynku, gdy te przygotowywały się do naniesienia napisów na murach Wawelu. Wandalom za usiłowanie zniszczenia najsławniejszego krakowskiego zabytku grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
22 kwietnia wczesnym rankiem kryminalni zauważyli w rejonie Wawelu grupę osób przygotowującą się do naniesienia napisów na murze okalającym zamek. Funkcjonariusze podjęli interwencję, zatrzymując czterech mężczyzn i kobietę, w wieku od 24 do 31 lat. Zatrzymani, którymi okazali się aktywiści klimatyczni, posiadali przy sobie szablon graficzny oraz farby w sprayu - podała małopolska policja.

W mieszkaniu znaleziono amunicję

Policja przeprowadziła niezbędne czynności procesowe, m.in. przesłuchano świadków, przeszukano mieszkania zatrzymanych osób. W mieszkaniu jednej z nich ujawniono amunicję do broni palnej bez zezwolenia.

Już następnego dnia prokurator przedstawił zatrzymanym  zarzut usiłowania zniszczenia zabytku, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo mężczyzna, u którego znaleziono amunicję do broni palnej, odpowie za jej nielegalne posiadanie, za co grozi mu kara pozbawienia wolności też do lat 8. Do czasu finału sądowego tej sprawy prokuratura wobec mężczyzny zastosowała środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto