Artyści mówią „nie” wojnie w Ukrainie. Nowa wystawa w MCK [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 25 sierpnia w Międzynarodowym Centrum Kultury zwiedzający mogą zobaczyć wystawę „Plakat przeciw wojnie”. Ekspozycja jest wyrazem niezgody na rosyjski atak na Ukrainę.

– Chcemy dać wyraźny sygnał, że wspieramy Ukrainę i solidaryzujemy się z naszymi wschodnimi sąsiadami oraz podkreślić, że to, co dzieje się z Ukrainą jest niezwykle ważne w szerszym aspekcie – mówi Łukasz Galusek, dyrektor programowy Międzynarodowego Centrum Kultury.

Artyści przeciw wojnie

W średniowiecznych piwnicach MCK przy Rynku Głównym zwiedzający mogą zobaczyć 50 antywojennych plakatów. Ich autorami są artyści z 10 krajów: Ukrainy, Polski, Słowacji, Litwy, Niemiec, Armenii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji i Japonii.

– To rodzaj spontanicznego odzewu, wyrażenia swojej niezgody na rosyjską agresję na Ukrainę i solidarności z walczącymi. To także forma obnażenia perfidii rosyjskiej propagandy, która bardzo chętnie używała kultury i obrazu jako swoistego immunitetu dla popełnianych zbrodni – tłumaczy Łukasz Galusek.

Idea stworzenia wystawy narodziła się we Lwowskim Pałacu Sztuki. Początkowo w budynku prezentowane były prace studentów, potem dołączyły do nich dzieła profesjonalnych twórców, którzy również chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec rosyjskiej agresji.

– Mówimy, że jest to wystawa plakatu, lecz dla mnie to ekspozycja najbardziej skondensowanych, wizualnych wypowiedzi, poprzez które można wyrazić emocje, mobilizację, solidarność. Ich rozpiętość jest bardzo różnorodna. Może to być wypowiedź minimalistyczna, pozbawiona słów, działająca jedynie formą wizualną, ale są też artyści, którym bliżej jest ilustracji, komentarza ilustrowanego do sytuacji politycznej, a nawet pewnej satyry politycznej – mówi dyrektor programowy MCK.

Okno na świat

Plakaty antywojenne nie tylko potępiają agresję, lecz także poruszają bolesne kwestie społeczne i odzwierciedlają skomplikowane interakcje człowieka ze światem. Są także dowodem ukraińskiego patriotyzmu.

– Dzieła, które pokazujemy to plakaty w swojej klasycznej funkcji, czyli wielkoformatowe, syntetyczne wypowiedzi wizualne, które mogą trafiać na ulicę, by bezpośrednio przemawiać do przechodzących. Jednak ich drugim życiem jest międzynarodowa sieć. To graficzne pigułki, które lecą w świat i przekazywane są z telefonu na telefon, z komputera na komputer. Tą współczesną, globalną ulicą jest właśnie sieć – podkreśla Łukasz Galusek.

Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do 14 września. Jej inicjatorką oraz współkuratorką jest Olha Lukovska, zastępca dyrektora Lwowskiego Pałacu Sztuki.

„Plakat przeciw wojnie” to nie pierwsza ekspozycja, poprzez którą Międzynarodowe Centrum Kultury oraz zaproszeni artyści mówię „nie” rosyjskiej napaści na Ukrainę. Przypomnijmy, iż jesienią 2022 roku w budynku MCK otwarta została wystawa fotografii Justyny Mielnikiewicz, artystki dokumentującej życie codzienne Ukraińców w czasie wojny i skutki działań zbrojnych.