Bez zespołu w sprawie S7. Powinna powstać komisja rady miasta

27 kwietnia przed magistratem odbył się protest mieszkańców Krakowa, którzy nie zgadzają się z proponowanym przebiegiem drogi S7 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Radni PiS chcą powołania zespołu w radzie miasta, który ma zająć się sprawą nowego przebiegu drogi S7.

Z propozycją powołania zespołu roboczego dotyczącego przebiegu drogi ekspresowej S7 między Krakowem a Myślenicami wyszedł radny Prawa i Sprawiedliwości Józef Jałocha. Takie gremium miałoby działać przy komisji planowania przestrzennego.

Jak powiązać S7?

– Rezolucja, którą przyjęliśmy na ostatniej sesji nie jest satysfakcjonująca dla mieszkańców, bo niczego nie rozwiązuje – mówił w poniedziałek. Stwierdził, że wskazanie przez radę miasta wariantu szóstego, jako preferowanego przez krakowskich samorządowców, w rezultacie może spowodować skłócenie mieszkańców Krakowa i Wieliczki.

W jego ocenie zespół miałby dyskutować nie tylko nad samym przebiegiem planowanej ekspresówki, ale również w jaki sposób S7 uda się powiązać z istniejącym układem drogowym i jak nowa inwestycja będzie oddziaływać na mieszkańców.

Stawowy: Powinna powstać komisja

– Zespoły robocze powstawały do rozwiązywania małych lokalnych problemów, a w tym przypadku raczej powinna zostać powołana specjalna komisja rady miasta – mówił Grzegorz Stawowy, który szefuje komisji planowania przestrzennego.

Jeszcze inny pomysł miał przewodniczący klubu Przyjazny Kraków. Jacek Bednarz zaproponował, aby najpierw odbyć rozmowę z prezydentem Jackiem Majchrowskim lub jego zastępcą Andrzejem Kuligiem. – Uważam, że jeśli ma powstać jakieś gremium, to może powinno być powołane przez pana prezydenta, w pracach którego będą mogli brać udział na przykład przedstawiciele wydziału gospodarki komunalnej czy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – mówił.

Bednarz podczas posiedzenia zespołu chciałby dowiedzieć się z czego wynikają różnice w prezentowanych danych. Inne analizy ruchu prezentują urzędnicy magistratu, a inne – przedstawiciele rządowej agencji zajmującej się drogami.

PiS: Będziemy pracować nad tematem

– Jeśli zespół nie powstanie w ramach komisji, to pewnie grupa radnych powoła takie gremium i będziemy pracować nad tym tematem. Choć wolelibyśmy to robić w ramach komisji – twierdził szef klubu PiS Włodzimierz Pietrus.

Radni w poniedziałek nie zdecydowali o powołaniu zespołu. Do tematu mają wrócić podczas środowej sesji Rady Miasta Krakowa.