Biskup opuścił Archidiecezję Krakowską

Biskup Jan Szkodoń fot. LoveKraków.pl

Biskup Jan Szkodoń opuścił Archidiecezję Krakowską. O jego przyszłości zdecyduje Stolica Apostolska – dowiedział się portal LoveKraków.pl.

W poniedziałek w Gazecie Wyborczej ukaże się reportaż „Zły dotyk biskupa z Krakowa”, który opisuje relację biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej z młodą dziewczyną. Hierarcha miał wsuwać 15-letniej dziewczynie rękę pod koszulę, dotykać piersi, a drugą rękę wsuwać między uda.

Sprawę prowadzi nuncjatura i kongregacja

Jak udało się ustalić portalowi LoveKraków.pl, krakowska kuria o sprawie dowiedziała się korespondencji z Nuncjatury Apostolskiej. Do potencjalnego molestowania miało dochodzić ponad 25 lat temu.

– Coś z biskupem Szkodoniem już się działo od pewnego czasu. Trafił nawet do szpitala – mówi osoba znająca kulisy krakowskiej kurii. O sprawie zrobiło się głośno na przełomie roku.

Od 32 lat jest biskupem

Biskup Jan Szkodoń od 32 lat jest biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej. Sakrę biskupią przyjął w wieku zaledwie 42 lat. W pracy duszpasterskiej pomagał metropolitom krakowskim: kard. Franciszkowi Macharskiemu, kard. Stanisławowi Dziwiszowi oraz abpowi Markowi Jędraszewskiemu. Przez wiele lat był również dziekanem Krakowskiej Kapituły Katedralnej.

Od lat zajmował się teologią i pedagogiką rodziny. Studia doktoranckie ukończył, broniąc pracy naukowej „Nierozerwalność małżeństwa jako problem duszpasterski Kościoła w Polsce w latach 1946 – 1970”. Od 1 lutego 2017 roku Jan Szkodoń był moderatorem kurii metropolitalnej (najważniejszą po arcybiskupie osobą w krakowskim kościele).

Opuścił Archidiecezję Krakowską

Z naszych informacji wynika, że w środę biskup Jan Szkodoń wyprowadził się ze swojego mieszkania przy ulicy Kanoniczej 13 w Krakowie. Wcześniej, przez długie lata mieszkał w kamienicy pod numerem 19, ale po ostatniej chorobie miał problemy z wchodzeniem po schodach i na kilka miesięcy został przeniesiony do innego budynku.

To właśnie przy ulicy Kanoniczej 19 miało dochodzić do spotkań z niepełnoletnią wówczas dziewczyną. 

To w kamienicy przy ul. Kanoniczej 19 przez wiele lat mieszkał bp Jan Szkodoń.

Duchowny nie dostał jeszcze oficjalnego zakazu publicznego sprawowania funkcji kapłańskich, jednak sam miał zadeklarować, że nie będzie publicznie sprawował sakramentów. Jego miejsce przebywania nie jest znane.

Ostatnie publiczne wystąpienie biskup Jan Szkodoń miał dziś. Na antenie podhalańskiego Radia Alex komentował czytania mszalne. Nagranie zostało zarejestrowane jakiś czas temu.