Wielu rowerzystów pyta o błękitne słupki na trasie do Tyńca. Okazuje się, że tworzą one polowy wzorzec długości i służą metrologii geodezyjnej. Infrastrukturą od 30 lat opiekuje się prof. Tadeusz Szczutko z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
20 słupów
Na całą infrastrukturę składa się 20 słupów, których rząd ciągnie się na długości 1230 metrów. Patrząc od wschodniego krańca bazy, pierwsze cztery słupy zostały rozmieszczone w odległości 26, 39, 52 i 78 metrów od słupa będącego punktem początkowym bazy. Odległość między kolejnymi wynosi w przybliżeniu 77,5 metra. Wyjątek stanowi ostatni, który oddalony jest od poprzednika o 64 metry.
Stabilizację stanowią stalowe rury o długości sześciu metrów i średnicy 30 centymetrów, które są zabetonowane w głębokich na sześć metrów otworach wywierconych w wale. Końce rur wystają półtora metra ponad poziom gruntu i są pokryte osłoną termiczną wykonaną z rury wodociągowej.
Infrastrukturą od 30 lat opiekuje się prof. Tadeusz Szczutko z Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska. Uczestniczył przy jej powstawaniu, a prace tutaj prowadzone były tematem jego doktoratu.