Budżet obywatelski zmienia dzielnice. Bieżanów-Prokocim

fot. Paulina Kozieł

Każdego dnia w swojej okolicy mijamy efekty działania budżetu obywatelskiego nawet o tym nie wiedząc. Dotychczasowe edycje to setki zrealizowanych pomysłów mieszkańców. Co udało się zrobić? Sprawdźmy tym razem przykłady z dzielnicy Bieżanów-Prokocim.

Część zwycięskich projektów z dzielnicy XII dotyczy „twardej” miejskiej infrastruktury. To np. remont chodnika przed szkołą podstawową przy ul. Kurczaba czy remont alejek w parku Aleksandry.

Od projektu budżetu obywatelskiego rozpoczęła się też zmiana na skrzyżowaniu ulic Ćwiklińskiej, Heleny i Barbary. Początkowo miało tam powstać rondo wyznaczone jedynie oznakowaniem i odpowiednimi barierami, a skończyło się na całościowej przebudowie skrzyżowania i budowie pełnoprawnego ronda.

Mieszkańcy wsparli swoimi głosami również projekty dotyczące obiektów Bieżanowianki. Dzięki BO powstał tam street workout park, a nieco później – wielofunkcyjne boisko z piaszczystą nawierzchnią, pozwalające na rozgrywanie turniejów siatkówki plażowej, zapasów na piasku czy beach soccera. Natomiast boisko Klubu Sportowego Kolejarz Prokocim zyskało nowe oświetlenie.

Strażacy z OSP w Bieżanowie mogli ze środków BO kupić profesjonalny sprzęt z myślą o walce z podtopieniami powodowanymi przez wody Serafy.

Z kolei na terenie parkingu przy przystanku kolejowym Bieżanów Drożdżownia stanęły zamykane boksy rowerowe, które pozwalają w bezpieczny sposób pozostawić rower i udać się w dalszą podróż pociągiem.

Życie dzielnicy

Wśród dzielnicowych projektów z Bieżanowa-Prokocimia uwagę zwraca duża liczba tych, które dotyczą różnego rodzaju zajęć, warsztatów czy wydarzeń kulturalnych. To właśnie w ramach BO na terenie różnych osiedli prowadzone były profesjonalne bezpłatne zajęcia biegowo-ruchowe, w parku Aleksandry można było wziąć udział w pokazach kina letniego, zorganizowane też zostały lekcje zgłoszone w projekcie „Wyśpiewana lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim”. Oprócz tego lokalna biblioteka wzbogaciła się o nowe książki.

– To mieszkańcy każdej z dzielnic decydują, na co chcą przeznaczyć środki budżetu obywatelskiego. W ten sposób mogą realnie wpływać na wygląd swojej okolicy, ale także na dostępną w swoim rejonie ofertę kulturalną czy sportową. Budżet obywatelski daje pod tym względem niemal nieograniczone możliwości – komentuje Alina Bratko-Setkowicz z Wydziału Polityki Społecznej i Sportu UMK.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim