Budżet obywatelski zmienia dzielnice. Krowodrza

Każdego dnia w swojej okolicy mijamy efekty działania budżetu obywatelskiego nawet o tym nie wiedząc. Dotychczasowe edycje to setki zrealizowanych pomysłów mieszkańców. Co udało się zrobić? Sprawdźmy efekty zrealizowanych projektów w dzielnicy Krowodrza.

Przykładem wymiernych efektów działania budżetu obywatelskiego mogą być zmiany, jakie zaszły w okolicach Młynówki Królewskiej. Park rozciągający się od Alej Trzech Wieszczów aż po Mydlniki, a więc na terenie dzielnic V i VI, był już miejscem realizacji różnych pomysłów mieszkańców. W Krowodrzy to m.in. rewitalizacja górki saneczkowej przy al. Grottgera czy montaż stacji naprawy roweru (jednej z pięciu sfinansowanych w ramach projektu). Teraz natomiast trwa budowa placu zabaw z dużym urządzeniem zabawowym w formie statku – to też wynik głosowania mieszkańców w BO.

Projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego stał się też częścią dużej miejskiej inwestycji, czyli gruntownej modernizacji parku Krakowskiego. Ze środków BO zakupione zostały elementy małej architektury.

Projekt „Stwórzmy zielony skwer przy kapliczce na Mazowieckiej” zmienił z kolei wygląd jednego z ważnych dla historii dzielnicy miejsc. W miejscu betonowego placu wyznaczono tam dwa pasy ziemi, które posłużyły później do realizowanych przez mieszkańców nasadzeń.

Przy ul. Królewskiej, pomiędzy budynkami nr 56-78, mieszkańcy zyskali zagospodarowany teren zielony, w którym – mimo bliskości ruchliwej ulicy – można odpocząć od zgiełku miasta. To efekt projektu „Nowy ogród przy ul. Królewskiej”.

W parku św. Wincentego a Paulo ustawione zostały znaki drogowe, z myślą o najmłodszych użytkownikach uczących się zasad ruchu drogowego.

Gładką nawierzchnią

Warto tutaj wspomnieć również serię projektów „Łączymy parki Krakowa”, z których część była realizowana właśnie na terenie dzielnicy V. Efektem jest m.in. droga dla rowerów wybudowana wzdłuż al. Kijowskiej, oddana do użytku w 2020 roku. Celem całego zamierzenia jest stopniowe połączenie parków i instytucji dzielnic I, IV, V, VI i VII.

Piesi natomiast zyskali na dwóch projektach „Rewitalizacja Alei Słowackiego”, których efektem jest remont odcinków chodników na bardzo uczęszczanych przez mieszkańców trasach, co nie tylko poprawiło wygląd tych traktów, ale przede wszystkim komfort korzystania i poziom bezpieczeństwa.

Oprócz projektów dotyczących infrastruktury, warto zwrócić też uwagę na projekty o charakterze społecznym. Do tej kategorii można zaliczyć kurs języka migowego na podstawowym poziomie zrealizowany wśród mieszkańców dzielnicy dzięki projektowi BO.

– Projekty realizowane w dzielnicy Krowodrza są dobrym przykładem tego, że mieszkańcy, którzy konsekwentnie angażują się w budżet obywatelski, są w stanie realnie, krok po kroku, wpływać na wygląd swojej okolicy, poprawiać jej estetykę i funkcjonalność – komentuje Alina Bratko-Setkowicz z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza