Były areszt śledczy zostanie przebudowany. IPN zarezerwował na ten cel miliony złotych ​

Budynek byłego AŚ fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

Nieczynny od trzech lat budynek aresztu śledczego przy ul. Czarnieckiego zostanie przebudowany. Znajdą się tam biura krakowskiego oddziału IPN.

Po koniec lipca zeszłego roku IPN ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy i zmiany sposobu użytkowania istniejącego budynku na cele biurowe. Postępowanie wygrała pracownia Dresler Studio, która za swoje usługi zażądała nieco ponad 365 tys. złotych.

Jak poinformowała nas Barbara Gorajczyk, Naczelnik Oddziałowego Biura Administracyjno-Gospodarczego krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, obecnie prowadzone są tam prace konserwatorsko-architektoniczne. Na razie nie jest wiadome, kiedy zostaną zakończone.

W planie zamówień publicznych IPN-u na ten roku widnieje pozycja dotycząca przetargu na przebudowę byłego aresztu śledczego. Na ten cel Instytut Pamięci Narodowej może przeznaczyć blisko 16 mln złotych. Przetarg ma zostać ogłoszony w IV kwartale tego roku.

Budynek powstał 116 lat temu i pierwotnie był wykorzystywany przez sąd powiatowy i urząd podatkowy miasta Podgórza. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy wykorzystywali obiekt jako areszt i miejsce kaźni. Jego przeznaczenia po 1945 roku nie zmieniły władze komunistyczne. Budynek nadal był świadkiem więzienia Polaków, tym razem z powodów politycznych.

W 1971 roku został przekazany służbie więziennej i był w użyciu do końca marca 2018 roku. Ciekawostką jest, że to właśnie tam został napisany tekst piosenki „Czarny chleb i czarna kawa”.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus