Były prokuratur wojskowy stanie przed sądem

fot. Krzysztof Kalinowski

– Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie skierowała do Wojskowego Sądu Garnizonowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko byłemu prokuratorowi wojskowemu Markowi G. – poinformował w czwartek krakowski IPN.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku w całej Polsce zaczęły się strajki okupacyjne. Tego typu sprzeciw wymierzony we władze ludowe nie ominął Krakowa, a konkretnie Nowej Huty.

Mieczysław G., Edward N. i Stanisław H. byli członkami NSZZ „Solidarność” i to właśnie oni przewodzili strajkowi okupacyjnemu, który trwał od 13 do 16 grudnia w krakowskiej Hucie im. Lenina.

Władze poradziły sobie jednak ze strajkiem i przykładnie ukarały jego liderów. – W toku postępowania przygotowawczego, prowadzonego przez Służbę Bezpieczeństwa, pokrzywdzeni byli tymczasowo aresztowani. Stosowano wobec nich również niedozwolone metody śledcze (co było przedmiotem odrębnego, prawomocnie zakończonego postępowania). Rozprawy przeciwko pokrzywdzonym prowadzone były w trybie doraźnym – ustalił IPN.

Oskarżyciel wnioskował o – jak twierdzi IPN – drastycznie surowe kary pozbawienia wolności. Te zdaniem historyków nie znajdowały podstaw w zebranym materiale dowodowym. Co więcej, działalność mężczyzn „nie stanowiła przestępstwa i nie była społecznie niebezpieczna, również w świetle przepisów prawa PRL”.

Marek G. odpowie teraz przed sądem za podżeganie członków składów orzekających Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego do wydania wyroków skazujących na wieloletnie kary pozbawienia wolności.

– Przesłuchany w charakterze podejrzanego Marek G. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień – informuje IPN.

Marek G. był zawodowym oficerem Wojska Polskiego i pełnił służbę jako prokurator, a następnie sędzia wojskowy. Obecnie jest emerytem.