"Choroba i stan patologiczny naszego państwa się pogłębia"

prof. Jerzy Hausner

W Krakowie trwa kolejna edycja kongresu Open Eyes Economy Summit, podczas którego swoją premierę miał raport "Państwo i My. Osiem grzechów głównych Rzeczypospolitej – 5 lat później". Raport opracowany pod przewodnictwem prof. Jerzego Hausnera opisuje stan państwa polskiego i ukazuje alternatywę dla rozwoju Rzeczypospolitej w przyszłości.

Raport przedstawiający osiem grzechów głównych Rzeczypospolitej został opracowany 5 lat temu. W nowym dokumencie eksperci analizują lata minione od poprzedniej edycji raportu i wskazują alternatywę dla rozwoju państwa oraz uwypuklają nowe przejawy "grzechów głównych". – My nie tylko nazwaliśmy te nowe przejawy, ale wyprowadziliśmy analizy, które pokazują, że trwa recydywa, że pogłębia się choroba i stan patologiczny naszego państwa – mówił prof. Jerzy Hausner podczas premiery raportu.

Dwie drogi

Eksperci widzą dwie drogi dla rozwoju państwa polskiego. Jedną z nich podążamy od lat, kiedy to Zjednoczona Prawica objęła władzę w kraju – ten kierunek eksperci nazwali jako droga ku "autorytarnemu bezpieczeństwu". Raport ukazuje alternatywę, którą określono jako "solidarny rozwój".

– Nie mówimy o alternatywie politycznej. Nie jesteśmy ludźmi, którzy uczestniczą w grze o władzę czy w rywalizacji partyjnej. Jesteśmy obywatelami, którzy mówią, że dla Polski jest inna droga, niż droga "autorytarnego bezpieczeństwa". Droga, w której liczy się solidarność międzypokoleniowa, solidarność terytorialna. Liczy się to, żeby obywatele mieli naprawdę solidny dostęp do informacji publicznej i byli rzetelnie informowani. Liczy się dialog spoleczny oraz to, aby umacniać rolę samorządu terytorialnego, a nie ją osłabiać – przedstawiał profesor Hausner.

Sposób, w jaki wypowiadał swoje zdanie profesor Hausner, wskazywał, że nasze państwo znajduje się wręcz na równi pochyłej ku upadkowi. – Mój dramatyczny ton wynika z przekonania, że wcale nie jest tak, że koniunktura musi nam sprzyjać tak, jak sprzyjała nam przez ostatnie lata. Tym bardziej nie możemy liczyć na to, że zawsze będzie świeciło słońce i musimy umieć wykorzystywać to, co od nas zależy, a to znaczy, że musimy wspólnie budować siłę naszego państwa – podsumował profesor.

Na konferencji obecny był również Bogusław Kośmider, wiceprezydent Krakowa, który powiedział, że kongres OEES to jedno z najważniejszych wydarzeń intelektualnych i gospodarczych dla miasta. Kraków jest gospodarzem i partnerem kongresu. – Sytuacja w tym roku całkowicie się zmieniła. Nie możemy korzystać z zasobów miasta. Samorządy, które udostępniają swoje budżety na nastepny rok, doskonale czują brzemię tej sytuacji – dodał zastępca prezydenta.

– Problemów gospodarczych i społecznych, z jakimi borykamy się obecnie, nie da się rozwiązywać centralnie. Zaangażowaliśmy się w działalność kongresu, ponieważ uznaliśmy, że wystąpi na nim nie tylko ocena sytuacji panującej w kraju, ale zostaną zaprezentowane rekomendacje i propozycje, jak z niej wyjść. Chcemy wiedzieć, co i jak mamy robić, żeby ten kryzys przekuć w perspektywę rozwojową na przyszłość - to jest teraz najbardziej potrzebne – mówił Bogusław Kosmider.

Więcej informacji o kongresie oraz agendzie wydarzenia, które potrwa do 18 listopada, znajdziecie na stronie: www.oees.pl.

News will be here