Czuj, czuj, czuwaj! O historii i tradycji ruchu harcerskiego w zabytkowym forcie [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego zaprasza na otwarcie nowej wystawy stałej. Będzie można nie tylko zapoznać się z historią skautingu, ale także pośpiewać harcerskie piosenki i zagrać w grę.

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego to nowy oddział Muzeum Krakowa, mieszczący się w zrewitalizowanym forcie Jugowice 52a. Zabytkowy obiekt stał się miejscem prezentacji dwóch wystaw. Pierwsza, umieszczona w górnej części budynku, czyli tzw. koszarach szyjowych, opowiada o dziejach samego fortu. Druga zaś poświęcona została historii i tradycji ruchu harcerskiego.

– Wystawa „Harcerskie ścieżki” to długoletni projekt, przy którym mieliśmy okazję współpracować. Główny ciężar wymyślenia scenariusza i przygotowania projektu wykonawczego wzięły na siebie organizacje harcerskie – ZHP oraz ZHR. Od 30 września będzie można zobaczyć efekt tych prac – mówił w rozmowie z LoveKraków.pl Bartosz Rzońca, kierownik Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego.

Harcerska przygoda w forcie

Opowieść o fenomenie ruchu harcerskiego rozpoczyna się od momentu jego powstania (początki XX wieku) i prowadzi aż do czasów współczesnych.

Wśród eksponatów znalazły się m.in. replika samochodu Ford T z harcerskiej wyprawy dookoła świata z lat 1916-28, instalacja w kształcie żubra rzeczywistych rozmiarów, który był symbolem Jubileuszowego Zlotu w Spale w 1935 roku, czy kosz balonowy użytkowany przez harcerskie drużyny lotnicze.

Chętni będą mogli także zagrać w specjalną grę oraz pośpiewać najbardziej znane harcerskie piosenki. W forcie znalazła się również sala z emblematami i pozostawioną pustą ścianą, by odwiedzające drużyny harcerskie mogły dodawać swoje plakietki.

W weekend otwarcia wystawy, 30 września i 1 października, na zwiedzających czekać będzie sporo atrakcji. W programie m.in. warsztaty rękodzielnicze, gra terenowa „Wilcze tropy”, pokaz filmu o Andrzeju Małkowskim, miasteczko harcerskich aktywności i specjalności, dmuchańce oraz ścianki wspinaczkowe.

Od obiektu militarnego po centrum harcerskie

Prace związane z rewitalizacją i rozbudową zabytkowego fortu przy ul. Fortecznej 28 trwały przeszło dekadę. Ich efektem jest nowoczesne muzeum, które ma stać się miejscem inicjatyw harcerskich i kulturalnych.

– To modelowy przykład rewaloryzacji przestrzeni fortecznej, która zachowuje autentyczność i daje nowe możliwości funkcjonalne – twierdził Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Rewitalizacja i rozbudowa fortu w celu utworzenia Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego została uznana przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa za jedną z najlepszych inwestycji budowlanych 2021 roku.

Prace objęły nie tylko modernizację zabytkowych części obiektu, ale także dobudowę dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni 3 tys. mkw. Obiekt został częściowo usadowiony w ziemi, by nie zakłócić historycznego układu fortu. Koszt całej inwestycji wyniósł blisko 31 mln zł.