Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (29 września – 1 października)

Spektakl „Na pomoc ginącej przyrodzie” fot. Katarzyna Pierzchała/mat. prasowe Teatru KTO

Piknik rzemieślniczy, urodziny Muzeum Inżynierii i Techniki, harcerskie atrakcje w forcie Jugowice, a także pokazy i warsztaty w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców. Podpowiadamy, jak spędzić rodzinny weekend w Krakowie.

Małopolska Noc Naukowców

Pokazy doświadczeń chemicznych, warsztaty produkcji pralin, obserwacje mikroskopowe, eksperymenty, wystawy, spotkania i plenerowe aktywności naukowe. W piątek, 29 września, odbędzie się Małopolska Noc Naukowców. Tegoroczna odsłona wydarzenia w dużej mierze poświęcona jest osiągnięciom Mikołaja Kopernika, który w tym roku świętowałby 550. urodziny.

Noc Naukowców to jedyny w roku moment, w którym można odwiedzić najcichsze w Polsce pomieszczenie, czyli komorę bezechową na Akademii Górniczo-Hutniczej czy Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS działające przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl

Kopernikański Dzień Otwarty

Opera Krakowska zaprasza na spotkanie z najwybitniejszym i najsłynniejszym polskim uczonym, czyli Mikołajem Kopernikiem. W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców widzowie będą mogli obejrzeć fragment próby generalnej musicalu „Kopernik” (12:00–13:00), a także spotkać się z artystami i twórcami spektaklu (godz. 15:00).

W programie także prelekcje, które wygłoszą Michał Juszczakiewicz, reżyser, scenarzysta, twórca filmów dokumentalnych o życiu Mikołaja Kopernika, w tym o odkryciu jego grobu, oraz ks. dr Tomasz Garwoliński.

W godz. 12:00–16:00 będzie można również zwiedzić trzy wystawy „Co napisał Kopernik?”, „Mikołaj Kopernik 1473-1543” i „Kopernik by tego nie zobaczył”. Na ekspozycji znajdą się m.in. unikalne starodruki z XV wieku ze zbiorów Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Warmińskiej „Hosianum”.

W operowym foyer czekać będą dodatkowe atrakcje, a każdy uczestnik otrzyma zniżkę na zakup biletu na musical „Kopernik”.

Kopernikański Dzień Otwarty odbędzie się w piątek, 29 września. Wstęp wolny.

Festiwal Młode Horyzonty

Kino Agrafka po raz drugi dołącza do grona kin festiwalowych, prezentujących na ekranie wartościowe filmy o wysokich walorach edukacyjnych, artystycznych oraz produkcyjnych. Festiwal Młode Horyzonty odbędzie się w dniach 30 września–8 października. To pierwsza edycja pod nową nazwą. Wcześniej wydarzenie było znane jako Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci.

Festiwal skierowany jest do dzieci od 4. roku życia oraz ich opiekunów. Jakie produkcje widzowie będą mogli zobaczyć na ekranie? W sobotę o godz. 10:30 „Zagadka Klary Muu”, a o 12:00 „Kicia Kocia pod choinkę”. W niedzielę zaś zaplanowano projekcję filmu „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka”.

W kolejnych dniach będzie można obejrzeć następujące produkcje: „O psie, który jeździł koleją”, „Nelly Rapp i sekret Mrocznego Lasu”, „Dziewczyńskie historie”, „Katak. Podwodna przygoda”, „Sea Sparkle”, „Mama Mu na Gwiazdkę”, „Pati i klątwa Posejdona” oraz „Kicia Kocia pod choinkę”.

O harcerskich ścieżkach w Forcie Jugowice

Od soboty w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego zwiedzający będą mogli zobaczyć nową wystawę stałą. Po przybliżeniu historii zabytkowego fortu, przyszedł czas na opowieść o harcerstwie.

W weekend otwarcia, 30 września i 1 października, zaplanowano wiele atrakcji. W programie m.in. warsztaty rękodzielnicze, gra terenowa „Wilcze tropy” śladem gen. Roberta Baden-Powella, oprowadzanie po wystawie harcerskiej, a także pokaz filmu „Harcerz nr 1. Rzecz o Andrzeju Małkowskim”. Będzie można także posłuchać opowieści o harcerskiej wyprawie automobilem 1926-1928 prowadzonej przez Dariusza Grochala z udziałem Marka Szukalskiego – wnuka jednego z podróżników.

Oprócz tego na terenie Fortu Jugowice stanie miasteczko harcerskich aktywności i specjalności. Nie zabraknie też dmuchanych zjeżdżalni dla najmłodszych, a na spragnionych sportowych wyzwań czekać będą ścianki wspinaczkowe.

Rodzinne święto rzemieślnicze

W sobotę, 30 września, na terenie Klubu Sportowego „Juvenia” przy ul. Na Błoniach 7 odbędzie się Rzemieślniczy Piknik Rodzinny. Podczas wydarzenia będzie można m.in. zobaczyć, jak wygląda warsztat rzemieślnika i przekonać się, na czym polega jego praca. W programie znalazły się także animacje i zabawy dla dzieci, pokaz zawodów rzemieślniczych, malowanie twarzy, konkursy z nagrodami, pokaz gry w rugby, dmuchane zjeżdżalnie oraz wata cukrowa dla każdego.

– Na terenie wydarzenia znajdować się będą specjalne namioty, w którym nasi rzemieślnicy będą promować naukę zawodu w rzemiośle oraz organizować zajęcia rzemieślnicze. Dodatkowo na terenie obiektu będą rozstawione zdjęcia wykonane w zakładach rzemieślniczych z opisami poszczególnych zawodów – informują organizatorzy wydarzenia.

Udział w pikniku jest bezpłatny. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do godz. 15:00.

Dni otwarte Klubu Strych

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na weekend pełen atrakcji w Klubie Strych przy ul. Masarskiej 14.  W dniach 30 września – 1 października krakowianie będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych i rękodzielniczych, zagrać w planszówki oraz zapoznać się z ofertą edukacyjno-artystyczną.

Sobota:

10:00-13:00 – Rodzinne planszówkowanie
13:30-14:30 – Warsztaty quillingu dla nastolatków i dorosłych
14:00-15:00 – Warsztaty rękodzielnicze „Makramowe chmury” dla nastolatków i dorosłych

Niedziela:

10:00-10:45 – Rytmika dla smyka – warsztaty dla dzieci w wieku 4-8 lat z rodzicami
10:00-11:00 – Warsztaty decoupage dla nastolatków i dorosłych
12:00-13:00 – Ozdabianie toreb bawełnianych – warsztaty dla wszystkich
14:00-15:00 – Warsztaty komiksu dla nastolatków

Wstęp bezpłatny, jednak na warsztaty obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

Urodzinowy weekend w MIT

Muzeum Inżynierii i Techniki świętuje 25. urodziny. Z tej okazji przez cały weekend na krakowian i turystów czekać będzie sporo atrakcji – nie tylko w siedzibie głównej przy ul. Św. Wawrzyńca 15, ale także w Ogrodzie Doświadczeń czy Hangarze Czyżyny.

30 września i 1 października wystawę stałą „Miasto. Technoczułość”, na której znalazło się 600 niezwykłych zabytków, będzie można zwiedzieć za 10 zł. Promocyjna cena biletów będzie obowiązywała także do niedawno otwartej Strefy Klocków dla dzieci. To przestrzeń zachęcająca do zabawy przy użyciu lekkich, kolorowych, piankowych klocków o dużych rozmiarach i unikalnych kształtach.

Podczas weekendu urodzinowego zaplanowano specjalną niespodziankę. Na ekspozycji „Miasto. Technoczułość” pojawi się zupełnie nowy eksponat. Będzie też okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w fotobudce na tle skarbów z muzealnej kolekcji. W programie również oprowadzanie z kuratorami.

Rodzinne spotkanie z legendą Porsche

W niedzielę Stowarzyszenie „Pasja Porsche” wraz z Muzeum Inżynierii i Techniki zapraszają do Hangaru Czyżyny, gdzie odbędzie się rodzinny piknik. W godz. 10:00–17:00 będzie można zobaczyć ponad 20 wyjątkowych samochodów, o których opowiedzą ich właściciele i pasjonaci tematu.

Dla młodszych uczestników zaplanowano konkursy, kolorowanki, składanie klocków LEGO i wiele innych atrakcji. Będzie to także rzadka okazja do zobaczenia wnętrza nieotwartego jeszcze oddziału MIT, czyli zabytkowego hangaru na os. 2 Pułku Lotniczego 26 a.

Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie jest partnerem wydarzenia. Wstęp wolny.

Zwiedzanie wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari”

Muzeum Nowej Huty zaprasza na wyjątkowe zwiedzanie wystawy o zabawkach i rozrywkach dziecięcych w okresie PRL-u. O ekspozycji opowiedzą twórcy Muzeum Zabawek Katarzyna Sosenko i Marek Sosenko, którzy zgromadzili jedną z największych na świecie kolekcji historycznych zabawek. Niektóre z eksponatów można podziwiać na wystawie „Trzepaki, Reksio, Atari”.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 1 października, o godz. 12.00. Udział w oprowadzaniu w cenie biletu wstępu na wystawę (16/12 zł). Liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacji można dokonać w Centrum Obsługi Zwiedzających (Pałac Krzysztofory), mailowo: info@muzeumkrakowa.pl lub telefoniczne: 12 426 50 60.

KTO zostawia ślady? Niedzielne atrakcje dla dzieci

W każdą niedzielę o godz. 12.00 Teatr KTO zaprasza najmłodszych widzów do udziału w teatralnym cyklu „KTO zostawia ślady?”. Na scenie przy ul. Zamoyskiego 50 pojawią się najciekawsze spektakle z całej Polski tworzone z myślą o dzieciach. Organizatorzy chcą traktować młodego widza serio i bez taryfy ulgowej. Do każdego spektaklu zostanie przeprowadzony specjalny warsztat twórczy, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy chcący rozwijać swoją kreatywność.

– Każda niedziela to idealna okazja, by wraz z Teatrem KTO wybrać się w niezapomnianą podróż do świata magii, cyrku i baśni w towarzystwie twórców z całej Polski – przekonuje Teatr KTO.

Bilety na spektakle w cenie 40 zł oraz na warsztaty w cenie 15 zł można kupić online, w kasie teatru lub pod nr 12 633 89 47. Dostępne są także karnety rodzinne (4 bilety) w cenie 120 zł.

W najbliższą niedzielę widzowie będą mogli zobaczyć spektakl „Niekończąca się historia” według Michaela Enda w reżyserii Ewy Kubiak. Przedstawienie przeznaczone jest dla dzieci od 5. roku życia.

Kiermasz Pogranicza Kultur

Na Małym Rynku zagościły ręcznie szyte stroje ludowe, wyroby wyplatane ze sznurka papierowego, drewniane rzeźby, koronki, wyroby odlewnicze, biżuteria folkowa, torby i inne wyroby skórzane, pamiątki z Krakowa czy wyroby ceramiczne. Wszystko za sprawą Kiermaszu Pogranicza Kultur, który już na stałe wpisał się w pejzaż krakowskiego Starego Miasta.

Wydarzeniu towarzyszy część gastronomiczna, a także występy zespołów prezentujących szeroko rozumiany folklor. W sobotę o godz. 16:00 na Małym Rynku zaprezentuje się Kapela Kasi Chodoń i Teatr Złoty Róg. Godzinę później odbędzie się koncert zespołu „Slavic Duo”. W niedzielę zaś krakowianie i turyści będą mogli posłuchać zespołu Tumigraj (godz. 18:00).

Podróż przez historię motoryzacji

W dniach 28 września – 14 października w Galerii Krakowskiej będzie można zobaczyć wystawę zabytkowych i współczesnych samochodów, a także motocykli marki ŠKODA.

– To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć pojazdy takie jak: Laurin & Klement Voiturette A z 1905 roku czy Laurin & Klement G z 1908 roku, które są prawdziwymi klejnotami motoryzacji – mówi Jarosław Szymczak, dyrektor Galerii Krakowskiej. – Nie zabraknie także modelu ŠKODA Sport, który uczestniczył w słynnym wyścigu Le Mans w 1950 roku oraz nowoczesnego elektrycznego modelu Enyaq, stworzonego specjalnie na potrzeby wizyty Papieża Franciszka na Słowacji – dodaje Jarosław Szymczak.

Kolekcja prezentowanych pojazdów, będących arcydziełami motoryzacji, ukazuje rozwój powstałej w 1895 roku marki ŠKODA. To nie tylko okazja do zapoznania się z wyjątkowymi pojazdami, ale również do spotkania z Miko Marczykiem, kierowcą rajdowym, który pojawi się w Galerii Krakowskiej 30 września.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.