Długi weekend. Podwyżki cen benzyny i gazu nie ustaną

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W okresie między 12 i 19 listopada spodziewamy się, że średnia cena benzyny 95-oktanowej wyniesie 5,99-6,14 zł/l. Zwyżka będzie dotyczyć również cen diesla (5,99-6,16 zł). Średnia cena LPG znajdzie się w przedziale 3,23-3,31 zł/l, czyli jak dotąd jeszcze nie widzianej na polskim rynku – przedstawiają analitycy portalu e-petrol.pl.

Ostatnie notowanie detalicznych cen paliw na polskim rynku potwierdza niestety obawy z ostatnich dni – długi weekend będzie czasem droższych wyjazdów, a wizja podwyżek w kolejnych dniach jest bardzo realna – czytamy w komunikacie analityków rynku paliw portalu e-petrol.pl.

– Wprawdzie na rynku międzynarodowym mamy do czynienia ze sporą zmiennością, ale nie ma jak na razie mowy o trwałej i znaczącej przecenie, a więc i na naszym rynku nie powinniśmy liczyć na zmianę cen w dół dla żadnego z paliw – wyjaśnia ekspert Jakub Bogucki.

Wciąż bez 6 zł za litr

Wprawdzie na polskich stacjach ceny benzyny i diesla coraz częściej przebijają psychologiczną sześciozłotową granicę, to jednak średnia ogólnopolska tych paliw nadal pozostaje poniżej tego wyniku.

W tym tygodniu średnia dla Pb95 i oleju napędowego w notowaniu e-petrol.pl wyniosła 5,99 zł za litr. – Dzieje się to przy zdecydowanym zmniejszeniu marż operatorów stacyjnych. W przypadku benzyny 98-oktanowej mamy zmianę w górę do poziomu 6,26 zł/l. Autogaz również podrożał wyraźniej - bo aż o 5 gr na litrze - do poziomu 3,26 zł/l. Biorąc pod uwagę sytuację na polskim rynku, a także możliwość utrudnienia importu z kierunku wschodniego związanego z kryzysem na granicy z Białorusią - trudno spodziewać się spadków cen LPG – słyszymy z ust ekspertów.

W okresie między 12 i 19 listopada analitycy e-petrol.pl spodziewają się, że średnia cena benzyny Pb98 wyniesie 6,26-6,39 zł/l, a dla benzyny 95-oktanowej przewidują ceny na poziomie 5,99-6,14 zł/l. Również dla cen diesla spodziewana jest zwyżka do poziomu 5,99-6,16 zł. Średnia cena LPG na polskim rynku w omawianym okresie znajdzie się w przedziale 3,23-3,31 zł/l.