Dowódca 6. Batalionu Dowodzenia w Krakowie usłyszał zarzuty korupcyjne

fot. 6. Batalion Dowodzenia

W sumie 16 tysięcy złotych łapówek miał przyjąć podpułkownik Marcin M., dowódca 6. Batalionu Dowodzenia w Krakowie – poinformowała Prokuratura Krajowa.

28 i 30 marca 2021 r. na polecenie Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Krakowie funkcjonariusze Oddziału Żandarmerii Wojskowej zatrzymali dwóch żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.

Przedstawiciele prokuratury twierdzą, że zatrzymania miały miejsce z korupcją przy powoływaniu do zawodowej służby wojskowej w 6. Batalionie Dowodzenia w Krakowie.

Dowódca usłyszał zarzuty korupcyjne

– Dowódca 6. Batalionu Dowodzenia w Krakowie ppłk Marcin M. usłyszał zarzuty przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej w kwotach po 10 i 6 tysięcy złotych w zamian za powołanie dwóch osób do zawodowej służby wojskowej w tej jednostce – informuje biuro prasowe Prokuratury Krajowej.

Śledczy zarzucili żołnierzowi również to, że od listopada 2019 roku do lutego 2020 roku kilkudziesięciokrotnie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej samowolnie użył pojazdów służbowych do celów prywatnych.

Powoływanie się na wpływy

Drugi z zatrzymanych plut. Jacek T. Usłyszał dwa zarzuty: płatnej protekcji (poprzez podjęcie się pośrednictwa w powołaniu do zawodowej służby wojskowej). Mężczyzna usłyszał również zarzut dotyczący posiadania marihuany.

Dowódca tymczasowo aresztowany

Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec dowódcy batalionu ppłka Marcina M. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Wobec Jacka T. prokurator zastosował dozór policji, poręczenie majątkowego w kwocie 15 000 zł, zakaz kontaktowania się z ustalonymi osobami. Prokurator zawiesił Jacka P. w czynnościach służbowych żołnierza.

Podejrzanemu ppłk. Marcinowi P. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, zaś Jackowi T. kara do 8 lat pozbawienia wolności.

comments powered by Disqus