Drużyna obwarzanka. Kraków na talerzu

fot. Arkadiusz Szuba
Kraków w 2019 roku nosił miano Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. Nadszedł czas podsumowań dotychczasowych działań w ramach projektu.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej przypadł Krakowowi po raz pierwszy.

Przede wszystkim pyszna kuchnia

Obwarzanek, maczanka krakowska, chleb prądnicki, chałka czy tort Pischingera. Stolica Małopolski ma niejeden ma smak. W grudniu nadszedł czas podsumowań w związku z projektem „Kulinarny Kraków”.

Do tej pory w ramach projektu z miastem współpracuje ponad 40 podmiotów – to restauracje, instytucje czy stowarzyszenia. Jak informuje Elżbieta Kantor, dyrektor wydziału ds. turystyki, lista nie jest zamknięta. Miasto wciąż czeka na kolejnych chętnych, ponieważ akcja „Kulinarny Kraków” trwa nadal.

– Jednak intensywność naszych dalszych działań zależy od tego, na ile uda nam się pozyskać środki na kontynuację projektu. Mam nadzieję, że będziemy mogli realizować te działania z podobnym zacięciem – podkreślała Kantor podczas spotkania w urzędzie miasta.

Kulinarny przewodnik

Do tej pory w naszym mieście odbyły się m.in. Kongres Gastronomiczny dla specjalistów i pasjonatów dobrej kuchni, a krakowscy szefowie kuchni mieli okazję spotkać się ze znanymi postaciami światowej gastronomii. Łącznie – było to ponad 100 wydarzeń w Polsce i za granicą.

Co więcej, Facebook wspólnie z miastem wydał miejski przewodnik dotyczący krakowskiej gastronomii. 10 tys. bezpłatnych egzemplarzy trafiło do restauracji w naszym mieście i punktów InfoKraków.

Turyści doceniają krakowską kuchnię

Krakowskie Zapusty czy Święto Obwarzanka to tylko niektóre z wydarzeń, podczas których można było smakować tego, co w krakowskiej kuchni najlepsze.

– Musieliśmy się nauczyć gastronomii, aby wspierać lokalnych restauratorów. Według ostatnich badań ruchu turystycznego turyści dobrze oceniają usługi świadczone w naszym mieście, w tym usługi gastronomiczne. Najnowsze dane pokazują również, że klienci doceniają jakość tej usługi również w relacji „cena do jakości” – poinformowała Elżbieta Kantor.

Dziedzictwo na talerzu

Obwarzanek, kiełbasa krakowska, a może maczanka? Pytanie o kulinarne dziedzictwo Krakowa oczywiste nie jest.

– Wiedza o tym dziedzictwie początkowo była bardzo szczątkowa. Sprawdziliśmy w różnych źródłach, co dawniej pisano na temat naszej lokalnej kuchni. Myślę, że udało nam się stworzyć opowieść o kulinariach Krakowa – oceniła Kantor.

To jeszcze nie koniec poszukiwań. Do pomocy zaangażowano uczniów krakowskich szkół. Chętni mogą przeszukać stare zeszyty swoich babć czy mam z przepisami, odkryć kulinarne „perełki” i podzielić się nimi. Według planów wszystkie przekazane receptury mają się znaleźć w książce kucharskiej. Publikacja – jeśli uda się zebrać odpowiednią liczbę przepisów – ma zostać wydana w 2020 roku.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej