Drzewka emausowe na wystawie w Pałacu Krzysztofory. „To małe dzieła sztuki”

Drzewka emausowe w Pałacu Krzysztofory fot. EBD

Po raz dziewiąty Muzeum Krakowa zorganizowało konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe. Własnoręcznie wykonane małe dzieła sztuki będzie można oglądać od 10 kwietnia w Pałacu Krzysztofory.

Symbol odradzającego się życia

Jeszcze przed II wojną światową drzewka emausowe można było znaleźć na straganach podczas wiosennych odpustów. Te specyficzne zabawki posiadały bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi.

– Nasi przodkowie, jeszcze w czasach przedchrześcijańskich, wierzyli, że na wiosnę dusze zmarłych powracają na ziemię pod postaciami ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko w swojej symbolice ma także przypominać to odwieczne odradzanie się życia, kiedy drzewa po zimie pokrywają się liśćmi, ptaki zakładają gniazda i przyroda budzi się do życia – tłumaczy Maria Lempart, kierownik Domu Zwierzynieckiego, oddziału Muzeum Krakowa.

Z czasem drzewko życia, bo tak się wówczas nazywało, przestało pojawiać się na straganach. By nie zapomnieć o tej wyjątkowej ozdobie Muzeum Krakowa od dziewięciu lat zachęca do własnoręcznego wykonywania drzewek emausowych i uczestniczenia w konkursie.

– W tym roku wykonawcy zaskoczyli nas bardzo pozytywnie. Pojawiły się 64 prace w 6 kategoriach. Jury miało niesamowicie trudne zadanie, by wybrać najpiękniejsze w każdej z nich, ale udało się. Wyniki ogłosimy w Poniedziałek Wielkanocny w samo południe w Pałacu Krzysztofory oraz na facebookowym profilu Domu Zwierzynieckiego – mówi Maria Lempart.

Swojego zwycięzcę wybierze także publiczność. Na najpiękniejsze drzewko emausowe będzie można zagłosować w Poniedziałek Wielkanocny w godz. 10:00–17:00.

Małe dzieła sztuki

Tradycyjne drzewka życia składały się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju.

– Zabawki te były sprzedawane na odpuście, więc musiały być bardzo proste. Głównym elementem był najczęściej zwykły kij z drewnianymi listeczkami malowanymi na zielono. Na szczycie zaś umieszczony był ptaszek na sprężynce. W naszym konkursie również mamy kategorię pod tytułem „Tradycyjne drzewko życia”, czyli takie, które jest rzeźbione w drewnie, malowane i posiada przynajmniej jednego ptaszka na sprężynce – wyjaśnia Maria Lempart.

Drzewka emausowe, będące dziś symbolem odradzającego się życia, nadziei i radości, zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory. Prace uczestników będzie można podziwiać od 10 kwietnia do 14 maja.

– Drzewka są bardzo zróżnicowane. Pojawiło się kilka nowych technik, zarówno w drzewkach tradycyjnych, które jak się okazuje wcale nie są takie proste, jak i tych wykonywanych przez dorosłych oraz dzieci. To są niesamowite małe dzieła sztuki – podkreśla Maria Lempart, kierownik Domu Zwierzynieckiego.

Przystanek Emaus

W Poniedziałek Wielkanocny, w dniu tradycyjnego odpustu Emaus, odbędzie się święto oddziału zwierzynieckiego Muzeum Krakowa.

– W tym roku Przystanek Emaus będzie wyglądał nieco inaczej, ponieważ konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe zostanie rozstrzygnięty w Pałacu Krzysztofory i tutaj zapraszamy na wystawę drzewek. Z kolei na skwerze przed klasztorem Norbertanek zagości kiermasz książek i towarów muzealnych, a w specjalnej przestrzeni przy ul. Senatorskiej, przygotowanej przez Krakowskie Forum Kultury, będzie można zapoznać się z techniką wykonywania drewnianych zabawek – mówi Maria Lempart.

Ponadto w ogrodach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 18 zaprezentowana zostanie wystawa pokazująca, jak Emaus obchodzili nasi pradziadkowie.