Duże problemy w szpitalu Jana Pawła II. Skażona woda, wstrzymane przyjęcia i zabiegi

fot. Czytelniczka

Z powodu skażenia instalacji wodociągowej szpital im. Jana Pawła II boryka się z ogromnymi problemami. Od czwartku wstrzymane są przyjęcia nowych pacjentów i zabiegi.

O sprawie poinformowała w piątek „Gazeta Wyborcza”. Woda z instalacji może być używana wyłącznie do spłukiwania toalet. Jest niezdatna do picia, przygotowywania posiłków czy mycia.

Czystą wodę dostarczają beczkowozami Wodociągi Miasta Krakowa, ale to w oczywisty sposób utrudnia funkcjonowanie szpitala. Nie działają m.in. bloki operacyjne.

– Trwa czyszczenie instalacji, będziemy dokładnie badać podpięcia do krakowskich wodociągów. Co najgorsze, taka awaria już raz w przeszłości miała miejsce. Teraz bierzemy się za sprawę kompleksowo, mam podejrzenia, że do awarii może dochodzić, bo instalacje wodociągowe są u nas bardzo stare – powiedział „Gazecie Wyborczej” dyrektor szpitala Grzegorz Fitas.

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II jest jednym z dwóch największych szpitali w Małopolsce. To dziewięć budynków medycznych, siedem budynków administracyjnych i 12 budynków infrastruktury technicznej.

Problemy dotyczą tylko kompleksu szpitala. W piątek miasto wydało komunikat, w którym podkreśla, że woda dostarczana do mieszkańców Krakowa jest bezpieczna. Jak przekazał nam w rozmowie wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, szpital nie korzysta z wody pochodzącej z miejskiej sieci wodociągowej, tylko z własnego ujęcia. – Proponowaliśmy szpitalowi, aby korzystał z naszego bezpiecznego źródła wody, ale nie skorzystał z tej oferty – stwierdza wiceprezydent.

Po naszej publikacji szpital przesłał do redakcji wyjaśnienie, które publikujemy poniżej:

W związku z pojawieniem się informacji w dniu 28.10.2022, 19:55 w Gazecie Wyborczej, w której znalazła się nieprawdziwa informacja o obecności w  wodociągu lokalnym Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II bakterii Escherichia coli, uprzejmie informujemy,  że taka bakteria nie jest obecna w wodociągu, co znajduje uzasadnienie w informacji z Sanepidu cytuję:

„Diagnostyka laboratoryjna ww. próby wodny nie wykazała obecności Escherichia coli (wynik 0 jtk/100 ml wody) oraz Enterokoków kałowych (wynik 0 jtk/100 ml wody)”.

W jednej z próbek znalazły się bakterie z grupy coli, to nie oznacza obecności w/w bakterii.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały
News will be here