Dwa nowe przystanki w Nowej Hucie. Kolejarze zbudują też parking

W tym miejscu powstanie przystanek Kraków Kościelniki, a po prawej - parking fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na peryferyjnych osiedlach Nowej Huty za niecałe półtora roku mają być gotowe dwa nowe przystanki kolejowe: Kraków Przylasek i Kraków Kościelniki. W Kościelnikach powstanie od razu również parking.

Umowy z wykonawcami zostały podpisane w czwartek po południu na torach kolejowych w rejonie ul. Pysocice w Kościelnikach. To właśnie tam ma powstać jeden z nowych przystanków przy prowadzącej przez Nową Hutę obwodnicy kolejowej. W ciągu 17 miesięcy mają zostać zaprojektowane, a następnie wybudowane dwa jednokrawędziowe perony, do których prowadzić będzie przejście podziemne wyposażone w pochylnie.

Drugi przystanek znajdzie się w bliskim sąsiedztwie kąpieliska w Przylasku Rusieckim: perony będą zlokalizowane po dwóch stronach przejazdu przez tory na ul. Rzepakowej. Znajdą się na nich wiaty, tablice informacyjne i ławki, podróżni skorzystają też z nowych chodników i miejsc parkingowych dla rowerów.

To kolejna taka wiadomość w ostatnim czasie dotycząca kolei w nowohuckich dzielnicach – na początku sierpnia PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę z wykonawcą, którego zadaniem jest zaprojektowanie i wybudowanie przystanku na os. Piastów, w rejonie ul. Powstańców. O ile w tamtym przypadku była jednak mowa o rejonie gęsto zabudowanym blokami, tu nowe perony mają przybliżyć do centrum znacznie mniej zaludnione obszary na obrzeżach miasta. Wszystkie ten inwestycje są realizowane w ramach rządowego programu przystankowego.

Szybko do centrum

– Mieszkańcy mieli tu do tej pory tylko szum przejeżdżających pociągów. Niebawem ta kolej będzie tutaj dobrodziejstwem – mówił podczas podpisania umowy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Składamy taką propozycję, która pozwala w aglomeracji krakowskiej wszystkim dojeżdżającym do pracy, do szkół, w różnych sprawach codziennych wjechać do centrum miasta bardzo szybko, bardzo sprawnie, bardzo bezpiecznie – zapowiadał.

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel zadeklarował, że 90-95% spośród 207 przystanków budowanych w kraju w ramach programu będzie gotowych do końca przyszłego roku. – W 2025 roku będą realizowane tylko te, które weszły z listy rezerwowej – stwierdził. W Małopolsce program obejmuje 22 lokalizacje. Nowe przystanki powstaną także m.in. w Pisarach, Dąbrówce i w Nowym Sączu. Z nowych peronów w Zatorze i Wolbromiu już korzystają podróżni. PLK zmodernizują też 13 przystanków na linii kolejowej z Nowego Sącza do Krynicy.

Będzie parking

Co istotne, w Kościelnikach powstanie nie tylko sam przystanek. Kolejarze porozumieli się z miastem w sprawie budowy parkingu. Założenie jest takie, że miasto przekazuje na ten cel swoją działkę, a kolej finansuje i realizuje budowę. Późniejsze utrzymanie będzie już zadaniem miasta.

To właśnie możliwość budowy parkingu była jednym z ważnych argumentów, by przystanek powstał właśnie w tym miejscu. Wcześniej proponowana była lokalizacja bliżej ul. Igołomskiej.

Ukończenie budowy trzech nowych przystanków na kolejowej obwodnicy ma się łączyć z uruchomieniem połączeń przez samorząd wojewódzki. Na razie jeszcze nie padają szczegóły co do tego, jak miałaby wyglądać oferta dla pasażerów.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice Bieńczyce Nowa Huta