Coraz więcej dzieci jest uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. Narodowy Fundusz Zdrowia i ministerstwo zdrowia uruchomiły program pilotażowy w ośrodku w Oświęcimiu. Najmłodsi i ich rodziny otrzymają bezpłatnie profesjonalną pomoc psychologiczną.
Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 roku dziewięć na dziesięć najmłodszych obywateli codziennie korzysta z internetu. Wśród dzieci w wieku 7-15 lat telefon komórkowy posiada ponad 80 procent, a z wiekiem ten odsetek rośnie. Własnym smartfonem może pochwalić się każdy nastolatek między 13 a 15 rokiem życia. Telefon z dostępem do internetu, komputer, tablet to narzędzia, które pomagają w pracy i nauce, służą do poznawania świata, rozrywki czy komunikowania się z bliskimi oddalonymi o tysiące kilometrów. Przyjazne technologie zbyt często wykorzystywane łatwo mogą jednak stać się wrogami dla naszego zdrowia. A na ich negatywny wpływ szczególnie są narażeni młodzi użytkownicy.Specjalistyczne wsparcie w walce z nałogiem
Odpowiedzią na rosnącą liczbę tych zamkniętych w wirtualnym świecie jest pilotażowy program dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych, uruchomiony przez Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z ministerstwem zdrowia. W ramach niego dzieci i nastolatkowie, którzy nie mogą obejść się bez komputerów czy smartfonów, oraz ich rodziny mogą liczyć na specjalistyczne wsparcie psychologiczne w walce z nałogiem.
− To pierwszy taki program w Polsce. Ma on pomóc najmłodszym pokonać uzależnienie i pozwolić na przetestowanie modeli opieki w przypadku tego typu problemów. Od października z fachowej pomocy można korzystać także w naszym województwie – wskazuje Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
W Małopolsce za opiekę psychologiczną w ramach programu odpowiada Centrum Rehabilis sp. z o.o. w Oświęcimiu. Jest ono przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz starszych – do czasu ukończenia nauki w szkołach ponadpodstawowych. Terapia składa się m.in. z porad lekarskich, psychoterapii indywidualnej czy psychoterapii rodzinnej. Leczenie w ramach pilotażu jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.
Bez skierowania
Żeby skorzystać z opieki nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że mały pacjent wspólnie z rodzicami zgłosi się bezpośrednio do ośrodka realizującego program. − Wizytę kwalifikującą można umówić osobiście lub za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. W ramach programu obejmujemy pacjentów terapią indywidualną oraz grupową, który może trwać nawet do 24 tygodni – wyjaśnia Alicja Sorn z Centrum Rehabilis.
Program pilotażowy potrwa do końca czerwca 2023 roku. Poza oświęcimską placówką, z pomocy w ramach niego można korzystać także w kilkunastu innych ośrodkach w Polsce – m.in. w Łodzi, Jeleniej Górze i Koninie.