Elektrociepłownia kończy remonty przed sezonem

Chłodnia kominowa podczas remontu fot. Materiały prasowe

Choć elektrociepłownia pracuje przez cały rok, to zimą zapotrzebowanie na ciepło jest największe. Dlatego kończą się prowadzone w okresie od wiosny do jesieni przeglądy, modernizacje i remonty.

Energia elektryczna i ciepło produkowane są przede wszystkim w blokach energetycznych. W zależności m.in. od wielkości zapotrzebowania na ciepło, wykorzystywane jest od jednego do czterech bloków energetycznych. W razie potrzeby można również uruchomić kotły szczytowe.

Przez ostatnie miesiące, oprócz remontów prowadzone były także doroczne przeglądy urządzeń. Wśród najważniejszych, związanych z przygotowaniem urządzeń elektrociepłowni do zimy, warto zwrócić uwagę na remont kapitalny dwóch bloków energetycznych oraz remont chłodni kominowej.

Precyzja to podstawa

Podczas remontów kapitalnych bloków energetycznych, modernizowane są turbina i kocioł oraz główne urządzenia uczestniczące w procesie produkcji. – Części składowe remontowanych elementów ważą nawet kilkanaście ton, a wymagają zegarmistrzowskiej precyzji na każdym etapie prac. Poszczególne części pasowane są ze sobą z odpowiednią tolerancją. Jak ważny jest to proces można sobie wyobrazić, mając na uwadze, że masa turbogeneratora wirującego z prędkością 3000 obrotów na minutę wynosi niemal 78 ton, czyli tyle ile mniej więcej waży lokomotywa! Dlatego tak ważna jest dla nas dokładność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – podkreśla Antoni Korus, dyrektor techniczny Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła

Nowy płaszcz chłodni

Zakończyły się prace związane z remontem wewnętrznej powierzchni płaszcza żelbetowego chłodni kominowej oraz konstrukcji wsporczej zraszalnika. Wyremontowana powierzchnia płaszcza kominowego wynosi około 16 tys. mkw. To cztery razy więcej niż wynosi powierzchnia Rynku Głównego. Podczas prac inwestycyjno-remontowych wymieniono również stalowe obarierowanie i schody.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus