Emisja pyłów z elektrociepłowni ma spaść o 90%

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

ArcelorMittal dostał wyjątkowe pozwolenia na budowę elementu instalacji, która ma na celu wyeliminowanie z użytkowania węgiel kamienny i tym samym obniżenie emisji pyłów produkowanych przez zakład. Ze względu na ważny interes społeczny inwestycja w krakowskiej hucie otrzymała rygor natychmiastowej wykonalności.

Modernizacja elektrociepłowni Tameh pozwoli na efektywniejsze i bardziej przyjazne środowisku wykorzystanie gazów hutniczych do produkcji energii. Celem modernizacji jest również spełnienie nowych wymogów środowiskowych wynikających z unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych, które zakład musi spełnić w roku 2018. W sumie zakład zapłaci za to ok. 310 mln złotych.

Inwestycja zakłada budowę instalację przesyłu gazu, nowego kotła, przebudowie innego, a także wyłączeniu z użytku dwóch kotłów. Potrzebne będzie również stworzenie kominów stalowych. – Zastosowane technologie pozwolą sprostać coraz bardziej rygorystycznym przepisom dotyczącym ochrony środowiska przy jednoczesnym zapewnieniu niezawodnych dostaw energii elektrycznej i ograniczeniu emisji do powietrza – mówił w grudniu 2016 roku, Jerzy Biegun, dyrektor inwestycji w TAMEH POLSKA.

Jak tłumaczy Jadwiga Warat-Hapońska, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki, „modernizacja zakładu jest zgodna ze strategią rozwoju Krakowa określającą podstawowe kierunki rozwoju społeczno-gospodarczego do roku 2030”.

Po zmianach emisja pyłu ma się obniżyć o 90%, tlenku azotu o 83%, dwutlenku siarki o 80%, tlenku węgla o 40%, a dwutlenku węgla o 20%.

To nie jedyne inwestycje w hucie w ostatnim czasie. W 2016 roku firma wydała ponad pół miliarda złotych na unowocześnienie zakładu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus