Jeszcze kilka lat temu teren, na którym dziś znajduje się EXPO Kraków, przypominał krajobraz księżycowy. Odstraszający był widok pozostałości po dawnej fabryce PREFABET i pustka panująca wokół. Dziś nie ma już po tym śladu. To nowoczesna i tętniąca życiem część miasta, której rytm wyznaczają duże międzynarodowe imprezy targowe i eventy. Powstanie EXPO Kraków – jednego z najnowocześniejszych w Polsce obiektów targowo-kongresowych – zachęciło innych inwestorów do działania. Na efekty nie trzeba było długo czekać – w sąsiedztwie EXPO Kraków powstaje osiedle mieszkaniowe, w planach jest także budowa dużego centrum retailingowego. Rewitalizacja poprzemysłowego terenu w centrum miasta została zainicjowana właśnie przez Targi w Krakowie.
System naczyń połączonych
Odwiedzający imprezy targowe przynoszą dochody zwłaszcza branży hotelarskiej, gastronomicznej i rozrywkowej. Zyskuje komunikacja miejska i korporacje taksówkowe. Większy ruch odnotowują lotniska, dworce kolejowe i autobusowe. Pieniądze odwiedzających zostają w kinach, teatrach, muzeach czy w miejscach rekreacji, np. basenach i siłowniach. Korzyści z trwających imprez targowych czerpią nawet służba zdrowia, agencje ochrony, a także agencje modelek i hostess. Można śmiało powiedzieć, że w tym wypadku występuje naturalna synergia: ciekawie i profesjonalnie organizowane wydarzenia w EXPO Kraków w połączeniu z magią miasta przyciągają setki tysięcy Zwiedzających i Wystawców. Nie bez znaczenia są też wygodne połączenia komunikacyjne – do Krakowa z łatwością można dotrzeć samochodem, samolotem czy pociągiem. Targi rozwijają również lokalny biznes na nieco innej płaszczyźnie. Model jest bardzo prosty: Wystawcy nawiązują kontakty z przedsiębiorcami z Krakowa i okolic. Ci, w efekcie prowadzonych na wystawie rozmów, rozwijają swoją działalność. Wzbogacają ofertę o produkty zaprezentowane im na Targach lub wręcz tworzą nowe firmy pod auspicjami poznanych w EXPO Kraków globalnych graczy.
Decyzja Targów w Krakowie o budowie jedynego tego typu wielofunkcyjnego obiektu w mieście, zaprojektowanego z myślą o organizacji wydarzeń biznesowych i różnego rodzaju eventów, spowodowała kaskadę pozytywnych zdarzeń. Każdy mieszkaniec Krakowa z pewnością zauważył, że położone w centrum miasta Czyżyny zmieniły się diametralnie. Wizerunek tego miejsca stał się bardziej pozytywny i nowoczesny, a rewitalizacja przestrzeni poprzemysłowej przyniosła widoczne efekty. W sąsiedztwie EXPO Kraków pojawiło się osiedle apartamentowców, a po przeciwległej stronie ulicy planowana jest w najbliższym czasie budowa centrum retailingowego.
Krakowskie specjalizacje
Od pierwszego wydarzenia, zorganizowanego w EXPO Kraków, minęły nieco ponad trzy lata. Od tamtej pory w obiekcie odbyło się kilkaset targowych i kongresowych spotkań. Wśród nich tak wyjątkowych jak: Moto Show w Krakowie, Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT®, jedyne w Polsce targowe spotkanie branży materiałów kompozytowych – Targi KOMPOZYT-EXPO® czy Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®. To właśnie między innymi dzięki wyjątkowości Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® stolica małopolski otrzymała tytuł Miasta Literatury UNESCO. I nie ma się czemu dziwić – na zeszłorocznej, jubileuszowej, dwudziestej edycji krakowskich targów książki pojawiła się ogromna liczba niemal osiemdziesięciu tysięcy Zwiedzających! Wizytówką miasta stały się również Targi MOTO SHOW w Krakowie, które jak magnes przyciągają tłumy fanów aut tuningowanych, motorsportów i wszelkich motoryzacyjnych nowinek. W trakcie tej imprezy w 2016 roku miała miejsce premiera pierwszego polskiego samochodu z napędem wodorowym o nazwie PREMIER, stworzonego w krakowskiej AGH. Stolica małopolski, dzięki prezentacji PREMIERA w EXPO Kraków, po raz kolejny była na ustach wielu dziennikarzy topowych stacji telewizyjnych i radiowych w Polsce. Ekwiwalent reklamowy (czyli wskaźnik wyrażający ilość pieniędzy, jaką należałoby wydać na publikację lub emisję danego przekazu, gdyby był on reklamą) wyniósł ponad milion złotych!
W młodości siła
Kraków to także istotny ośrodek akademicki, w którym znakomicie rozwija się młody biznes. Miasto nazywane jest wręcz polską stolicą start-up’ów. Nieprzypadkowo więc EXPO Kraków staje się areną prezentacji najnowszych, prototypowych wręcz urządzeń. Organizatorzy Targów chętnie udostępniają przestrzeń targową młodym inżynierom, dla których taka forma prezentacji ich dokonań jest idealną okazją na zaistnienie w świecie dużego biznesu. Świetnym przykładem są Targi KOMPOZYT-EXPO®, w trakcie których odbywają się niezwykłe wydarzenia towarzyszące, promujące „młodych i zdolnych”. Wystawa Kompozyt Life Art. Gallery prezentująca najciekawsze przedmioty wykonane z kompozytów, konkurs Wiatr w żaglach OPTIMISTów, promujący aktywny trybu życia wśród najmłodszych czy pierwsze w historii spotkanie najzdolniejszych polskich konstruktorów bolidów – Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków to miejsce bardzo przyjazne talentom inżynierskim.
Przyjemne z pożytecznym
Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT®, Europejski Kongres Biotechnologiczny ECB czy prestiżowy kongres Annual Meeting ROYAL ESTHETICS Europejskiego Stowarzyszenia Stomatologii Estetycznej ESCD to tylko wybrane wydarzenia, które odwiedza kilkadziesiąt tysięcy specjalistów z poszczególnych branż. Dla wielu z nich to pierwsza wizyta w Krakowie. Pierwsza, ale na pewno nie ostatnia. Zauroczeni magią miasta często tu wracają z rodzinami. Stają się liderami opinii i polecają Kraków znajomym. Ci z kolei rekomendują stolicę małopolski w swoim gronie przyjaciół i w ten sposób – poprzez marketing szeptany – do miasta przybywa coraz więcej turystów.
Biznes społecznie odpowiedzialny
– Tworząc EXPO Kraków mieliśmy świadomość, że jesteśmy pionierami, że jako pierwsi tchnęliśmy nowe życie w dzielnicę Czyżyny. Nie tylko stworzyliśmy jeden z najnowocześniejszych obiektów targowo-kongresowych w Polsce, ale także z własnych środków wybudowaliśmy ul. Galicyjską, następnie przekazaną miastu. Krajobraz wokół nas się zmienia, pięknieje, a my cieszymy się, że rozpoczęliśmy rewitalizację tego poprzemysłowego terenu. Liczymy na to, że pozostali inwestorzy pójdą za naszym przykładem, a realizowane przez nich przedsięwzięcia również przełożą się np. na modernizację infrastruktury drogowej a w dalszej perspektywie – na wielopłaszczyznowy rozwój dzielnicy Czyżyny – podsumowuje Grażyna Grabowska, Przez Zarządu Targów w Krakowie.