Festiwal Materia Prima dobiegł końca. „Największą satysfakcję przyniosła nam reakcja widowni”

Compagnia Finzi Pasca „Nuda”, Viviana Cangialosi fot. Mat. prasowe festiwalu Materia Prima

Szósta edycja festiwalu Materia Prima przeszła do historii. Podczas wydarzenia zaprezentowano 16 najsłynniejszych spektakli teatru formy i tańca z całego świata, na które sprzedano niemal 8 tys. biletów.

– Największą satysfakcję przyniosła nam reakcja widowni – powiedział podczas konferencji prasowej Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska i inicjator Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy Materia Prima.

Legendarne zespoły

Od 17 do 28 lutego publiczność mogła zobaczyć osiem zespołów z całego świata, które wystąpiły na pięciu scenach teatralnych miasta. Widowiska prezentowane były w ICE Kraków, Operze Krakowskiej, Teatrze Ludowym, Nowohuckim Centrum Kultury i Teatrze Groteska.

Program 6. edycji festiwalu Materia Prima został ułożony w taki sposób, aby przedstawić różnorodne spektakle. Jednak, jak przyznała rzeczniczka festiwalu Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, organizacja wydarzenia wcale nie była łatwa ze względu na czteroletnią przerwę spowodowaną pandemią.

– Zespoły, z którymi rozmawiała Rada Programowa były pełne obaw, bo nie wiadomo było, ile pandemia potrwa i czy w ogóle zespoły po drodze się nie rozpadną, bo pamiętajmy o tym, że nie są to teatry instytucjonalne – podkreśliła.

Ostatecznie do Krakowa udało się sprowadzić osiem legendarnych formacji teatralnych. Były to: Wanted Posse, Akram Khan Company, Compagnia Finzi Pasca, Compagnie Käfig, Jakop Ahlbom Company, Sasha Waltz&Guests, Sofie Krog Teater i Thick&Tight.

– Ta edycja pokazała, jak bardzo – jako publiczność – jesteśmy głodni tego innego teatru, teatru formy, który jest ponadnarodowy i zwraca uwagę na piękno plastyki, możliwości ciała ludzkiego oraz pokonywania pewnych granic, które wydają nam się niemożliwe do pokonania – wyznała Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Niemal osiem tysięcy widzów

Przez dwanaście festiwalowych dni zaprezentowano szesnaście wyjątkowych widowisk, które zgromadziły blisko ośmiotysięczną publiczność. Nie zabrakło widzów spoza Krakowa i Polski. Na widowni zasiadły m.in. osoby z Czech czy Niemiec.

– Chęć uczestnictwa w tego rodzaju sztuce świadczy o tym, iż jak tlenu potrzebujemy teatru artystycznego, a nie doraźnego i publicystycznego – podsumował dyrektor Teatru Groteska.

Festiwal Materia Prima został zainicjowany przez Adolfa Weltschka w 2010 roku i od tej pory organizowany jest co dwa lata. Prezentuje zaskakujące spektakle, w których działania teatralne łączą się z nowym cyrkiem, tańcem, multimediami oraz technikami teatru lalek, masek i cieni.