Festiwal Miłosza. Spotkania z poezją, debaty i muzyczne wieczory

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Znamy pełny program Festiwalu Miłosza. Wydarzenie startuje już 9 lipca i odbywa się pod hasłem „Nieobjęta ziemia”.

Najważniejsze literackie nazwiska, debaty, wieczory poetycko-muzyczne, pasmo filmowe i awangardowy Off. Tak w skrócie prezentuje się tegoroczny program Festiwalu Miłosza.

Święto poezji potrwa trzy dni i rozpocznie się 9 lipca w Pałacu Potockich. Część wydarzeń będzie dostępna również online.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Nieobjęta ziemia”. Tym razem rozmowy będą dotyczyć trudności w opanowywaniu Ziemi i przemieszczaniu się po niej, w rozumieniu dosłownym i symbolicznym.

Na dobry początek

W tym roku festiwal zainauguruje spotkanie z Andrejem Chadanowiczem poświęcone jego premierowej książce. Białoruski poeta opowie o książce „Zabawy fantomowe” wydanej w 2021 roku.

Tego samego dnia odbędzie się spotkanie z Magdaleną Bielską i wykład mistrzowski Joanny Zach, która przedstawi Czesława Miłosza jako twórcę o ogromnym apetycie na poznawanie świata i zada wciąż aktualne pytania o język i jego granice. W programie również poetycka debata „Swój, obcy, nieobjęty” i wieczór poetycko-muzyczny „Ogród ziemskich rozkoszy” w klubie Hevre na Kazimierzu.

W kolejnych dniach zaplanowano m.in. spotkanie autorskie z Justyną Bargielską, która opowie o swoim tomie „Dziecko z darów”, rozmowa z Andrzejem Sosnowskim, Jackiem Dehnelem, Małgorzatą Lebdą, Agnieszką Wolny-Hamkało i Urszulą Zajączkowską debatę „Podróżny świata”.

Nagroda Szymborskiej

Jak co roku, ważnym punktem festiwalu będzie Gala Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W jej trakcie zostaną przyznane wyróżnienia dla najlepszych książek roku 2019 i 2020.

W tym roku o nagrodę walczy 10 tomów poetyckich, ponieważ w 2020 roku przyznanie nagrody zostało zawieszone.

– Powodem jest decyzja Zarządu Fundacji, jak i jury kapituły. Kwotę na nagrody przeznaczyliśmy w ubiegłym roku na fundusz zapomogowy dla ludzi pióra, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej z powodu pandemii. Zdecydowaliśmy, że w tym roku pulę 100 tys. zł rozdysponujemy na dwie nagrody. Jury wybierze dwie piątki nominowanych, a następnie laureatów lub laureatki. Wszyscy nominowani otrzymają po 4 tys. zł. W przyszłym roku również będziemy mieli dwie nagrody - za książkę polską polskiego autora lub autorki i zagranicznego autora lub autorki wraz z tłumaczeniem na język polski – mówił w rozmowie z LoveKraków.pl  Michał Rusinek, Prezes Zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Uroczystość będzie można zobaczyć na żywo m.in. na Play Kraków. Spotkanie z laureatami Nagrody Szymborskiej odbędzie się ostatniego dnia festiwalu. Poprowadzi je Bartosz Sadulski.

„Śpiewa to, co milczy”

Finałowym wydarzeniem zamykającym festiwal będzie spotkanie poświęcone Adamowi Zagajewskiemu. „Śpiewa to, co milczy” to wyjątkowy poetycko-muzyczny wieczór, podczas którego zabrzmią wiersze wybitnego poety. Poezję Adama Zagajewskiego przeczytają Danuta Stenka i Juliusz Chrząstowski, a Grzegorza Mania i Piotr Różański wykonają trzecie części wszystkich symfonii Johannesa Brahmsa w transkrypcji fortepianowej kompozytora.

Podczas festiwalu nie zabraknie tradycyjnego pasma Off. W programie znalazły się również warsztaty z ekopoetyki i pokaz tryptyku „Trzy kolory” Krzysztofa Kieślowskiego w Kinie pod Baranami.

Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie www.miloszfestival.pl.

comments powered by Disqus