Festiwale, koncerty, literackie fascynacje. Kulturalna jesień w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Jesienny sezon kulturalny w Krakowie zapowiada się naprawdę obiecująco. Wybraliśmy wydarzenia, które już dziś warto wpisać w swój kalendarz.

Klata spłaca dług

„Twórcy chcą dokonać czegoś niezwykle ważnego – spłacić swój dług wobec krakowskiej publiczności” – tak pisze o swoim najnowszym spektaklu Teatr Nowy Proxima.

To właśnie „Dług” w reżyserii Jana Klaty rozpocznie nowy sezon na scenie przy Krakowskiej 41. Przypomnijmy, że w 2017 roku Klata przegrał konkurs na dyrektora Starego Teatru. Na koniec swojej kadencji na deskach Starego wystawił „Wesele”. Spektakl, który nikogo nie pozostawił obojętnym i wypełniał widownię Starego Teatru po brzegi.

Teraz w Teatrze Nowym Proxima Jan Klata ma zamiar zmierzyć się z tematem długu, jego historią i wpływem na dzieje ludzkości. Przedstawienie będzie opowiadało o tym, co dotyczy każdego z nas – polityce, ekonomii, religii czy ekologii.

Klata bazuje tu na książce antropologa Davida Graebera „Dług: pierwsze pięć tysięcy”, odwołuje się też do „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego czy „Fausta” Johanna Wolfganga von Goethego. Na scenie zobaczymy aktorów znanych ze Starego Teatru – Marcina Czarnika, Małgorzatę Gorol, Bartosza Bielenię i Monikę Frajczyk.

Zostańmy w teatrze

Początkiem listopada w Teatrze Słowackiego premiera „Hamleta”. Tym razem dzieło Szekspira na warsztat wziął Bartosz Szydłowski. Reżyser czyta jednak jego najsłynniejszy dramat przez pryzmat idei Stanisława Wyspiańskiego zawarty w Studium o „Hamlecie” czy w „Wyzwoleniu”.

Teatr Ludowy zaprasza natomiast na „Krakowską lekkość bytu” w reż. Łukasza Czuja i „Anioły w Ameryce” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej.

W grudniu na deskach Teatru Groteska premiera spektaklu „Kot” w reż. Adolfa Weltschka. Będzie to sztuka o miłości rodzącej się między doświadczonymi przez życie bohaterami.

„O miłości, której usilnie się pragnie, aby unicestwić demony przeszłości. O instynktownej, rozpaczliwej wręcz potrzebie intymnej bliskości partnera. To opowieść o miłości trudnej, która niespodziewanie zamienia się w inny groźny żywioł namiętności – nienawiść” – czytamy na stronie teatru.

W nadchodzących miesiącach warto również sprawdzić, co jest grane w Teatrze Bagatela. Tym bardziej, że w październiku teatr kończy 100 lat. Do końca roku na scenach przy Karmelickiej i Sarego 7 odbędą się trzy premiery i wystawa poświęcona teatrowi.

Ciekawie zacznie nowy sezon Teatr Stu. 13 września, na dobry początek – koncert Kapeli ze Wsi Warszawa. Nie bez powodu. Już w październiku na deskach teatru zobaczymy przedstawienie „Balladyna”, podczas którego będzie można usłyszeć utwory kapeli. Po koncercie odbędzie się spotkanie z twórcami przedstawienia.

Więcej informacji o nadchodzących premierach i szczegółach na oficjalnych stronach krakowskich teatrów.

Koncertowa jesień

Jesień upłynie również pod znakiem koncertów w Tauron Arenie Kraków. W nadchodzących miesiącach w Krakowie wystąpią Michael Buble (20 września), Budka Suflera (29 września), David Garrett (4 października), Behemoth (6 października), Kayah i Bregović (24 października), Lady Pank (23 listopada), Al Bano i Romina Power (24 listopada)

2 listopada wystąpi Sting w ramach trasy „My songs”. Podczas koncertu nie zabraknie znanych piosenek, takich jak „Englishman in New York”, „Fields of Gold”, „Shape of my heart”, „Every Breath You Take”, „Roxanne” czy „Message in a Bottle”.

Miesiąc później, 3 grudnia, do Krakowa zawita zespół Deep Purple. To już drugi raz, kiedy zespół odwiedzi nasze miasto.

30 listopada krakowska arena będzie przystankiem na trasie Bass Astral i Igo w ramach „It’s a dark tour”. Duet Bass Astral x Igo tworzą producent Kuba Tracz i wokalista Igor Walaszek. Swoje pierwsze kroki na scenie stawiali w rockowym zespole Clock Machine.

Duet ma na koncie dwa albumy. W marcu ubiegłego roku muzycy wyruszyli w trasę, by promować ostatni z nich – „Orell”.  Zespół zagrał też kilka koncertów w ramach projektu Bass Astral x Igo Orchestra. Latem duetu nie zabrakło na największych polskich festiwalach, m.in. Open’er, Krakow Live Festival, Off Festival czy Męskie Granie. Wiosną zespół wyprzedał kolejną trasę w największych polskich miastach, a Igor został jedną z twarzy Męskiego Grania 2019.

Nocne czytanie

Księgarnie mają moc. 20 września w kilkudziesięciu placówkach w całej Polsce po raz pierwszy odbędzie się Noc Księgarń. Na liście nie mogło zabraknąć Krakowa. W 12 miejscach – m.in. w Massolit Books &Cafe, Spółdzielni Ogniwo, De Revolutionibus czy Głównej Księgarni Naukowej odbędą się m.in. wspólne czytania, spotkania autorskie, koncerty czy nawet tańce.

Po raz dziewiąty zostanie zorganizowana Noc Poezji. W tym roku odbędzie się ona z 12 na 13 października. Następnie, od 24 do 27 października w Expo Kraków odbędą się Targi Książki. Impreza zapewne jak co roku przyciągnie tłumy miłośników literatury. Będzie można też spotkać swoich ulubionych pisarzy, poetów i innych twórców.

Literackie fascynacje

W tym roku Festiwalowi Conrada przyświeca hasło „Rzeczywistości”. Tym razem od 21 do 27 października goście wydarzenia będą rozmawiać o rzeczach, miejscach i postaciach. Do Krakowa zawita m.in. Almudena Grandes, autorka jednych z najczęściej tłumaczonych dzieł współczesnej literatury hiszpańskiej, Chimamanda Ngozi Adichie, nigeryjska pisarka, autorka głośnej książki Amerykaana, i Dmitrij Bukow, jeden z najpopularniejszych obecnie rosyjskich pisarzy.

W programie również wystawy, lekcje czytania, koncerty i warsztaty dla dzieci.

– W tym roku postanowiliśmy dotrzeć do samego centrum naszej fascynacji literaturą. Do tej pory staraliśmy się pokazywać, jak o rzeczywistości mówić. Teraz postaramy się, dzięki naszym autorom i naszym czytelnikom, powiedzieć, czym jest literatura jako rzeczywistość – mówi Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Ukłon w stronę Litwy i muzyka z serialu „Czarnobyl”

27 września startuje Sacrum Profanum. W tym roku w programie litewscy kompozytorzy, post-minimalizm i rezydencja Antona Lukoszevieze. Łącznie, podczas festiwalu czeka nas 14 prapremier oraz 29 premier polskich.

Festiwal zakończy się 4 października, ale już dwa dni później startuje dobrze znany w Krakowie, Polsce i na świecie Unsound Festival. W tym roku motywem przewodnim jest „Solidarność”.

W tym roku w Krakowie wystąpią również m.in. indonezyjska grupa Uwalmassa, polska formacja Lotto, Burnt Friedman i perkusista João Pais Filipe Filipe z zespołu HHY & The Macumbas, Anthony Pateras, MC Yallah & Debmaster czy Eli Keszler & Nate Boyce. W tym roku na żywo zabrzmi również muzyka z serialu HBO „Czarnobyl”. Premierowo wykona ją kompozytorka Hildur Gudnadóttir.

Grechuta Festival

Po raz kolejny pod koniec października rozpocznie się Grechuta Festival. Wydarzenie zainauguruje uroczysta gala, która odbędzie się 27 października w Ice Kraków. Na scenie wraz z zespołem galowym wystąpią Sława Przybylska, Olga Bończyk, Natalia Grosiak, Janusz Szrom, Marcin Januszkiewicz, Grzegorz Dowgiałło pod dyrekcją Jaśka Kuska. Narratorem będzie aktor Jerzy Trela. We wrześniu zostanie opublikowany pełny program wydarzenia. Festiwal zakończy tradycyjny korowód wokół Rynku Głównego.

Grudzień będzie boski

A to za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia”, który potrwa od 6 do 15 grudnia. W Krakowie zobaczymy najważniejsze spektakle ostatniego sezonu. W minionej edycji za najlepsze przedstawienia uznano „Pod presją” w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru Śląskiego i „Zapiski z wygnania” w reż. Magdy Umer z Teatru Polonia. Nagroda dla najlepszych aktorek trafiła ex aequo do Krystyny Jandy i Sandry Korzeniak. Za najlepszego aktora uznano Szymona Czackiego – nagrodę otrzymał za rolę w spektaklu „Konformista 2029”. Nagroda dla najlepszego reżysera powędrowała do Michała Borczucha.

comments powered by Disqus